Bilge Altuğ

07 Mayıs 20102007 yılında Yıldız'dan mezun oldum. Nisan 2008'den bu yana DB Mimarlık'ta çalışıyorum. Bunun öncesinde Barbaros Sağdıç'ın yanında bir senelik bir deneyimim oldu. Bu, okulun son senesine denk geliyordu. Ardından altı aylığına Güremel Mimarlık Atölyesinde bulundum. DB Mimarlık'a ise verdikleri bir ilan aracılığı ile ulaştım.

Ben mimarlık ortamında farklı iş tanımları birbirine çoğu noktada değiyor gibi hissediyorum. Ama yaptığım iş kalemi olarak; projenin avan ve belediye aşamasında bulunuyorum. Örneğin uygulama projelerinde yoğun olarak çalışmadım. Ha, elbette isterdim; ama söz konusu uygulama olacaksa, o deneyimi şantiyede edinmeyi daha anlamlı buluyorum. DB mimarlık, şantiyelerde genellikle kontrolör olarak bulunuyor. Bu işi hiç üstlenmedim ama ara sıra şantiye gezilerine çıktığımız oluyor.

DB Mimarlık'tan memnun olmamın bir sebebi, üzerine çalıştığım projelerde sorumluluk üstlenebilmem. Bu sorumluluklar hem teknik anlamda hem de tasarım süreci anlamında olabiliyor ve bence bu anlamda diğer ofislerden daha çok şans tanınıyor. Memnun olmadığım şeyin ise bu ofis ile ilgili olduğundan pek emin değilim. Sanırım sıkıntım, daha ziyade mimarlık ortamının ta kendisi… İşveren isteklerinin piyasada ki talep doğrultusunda değişim göstermesi mesela çok yorucu olabiliyor. Çünkü tam olarak bir çözüm ortaya çıkmıyor, proje kesinleşemiyor. E, bu da çalışanın üzerine müthiş bir yük bindiriyor.


DB Mimarlık'ın Uzun Ama Bir O Kadar da Kısa "Tarih"i
Bir Mimarlık Ofisinin Potansiyelleri Neler Olabilir?
Mimarlık Üretiminin Türkiye'de Görülmeyen Yüzü, "Yönetim" Üzerine
Ve Dumankaya Reklamından Sonra...
"Çalışma Arkadaşları" Neler Dediler?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :