"Atölye ve imalathaneler moda merkezine yakışmıyor"

09 Ağustos 2011

Osmanbey Kentsel Tasarım Projesi'nin başlangıç noktası olan Şair Nigar sokağına uğrayan Mimarizm ekibi, esnafın yenilenen sokak ile ilgili duygu ve düşüncelerini aldı. Sokağın iyileştirilmesi konusunda daha önce de bazı talepleri olduğunu belirten Şair Nigar sokak esnafı, üyesi oldukları OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği) ile Şişli Belediyesi tarafından yürütülen Osmanbey Kentsel Tasarım Projesi'nin geç de olsa hayata geçirilmesinden memnun ama görsellik ve yaya konforuna ilişkin bazı maruzatları var...

"Biraz geç kalınmış olsa da, yerinde ve zamanında bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Sokakların günün belli saatlerinde trafiğe kapatılması düşünülüyor. Bu gerçekleşirse çok iyi olur. Bir de görsel kirliliğin toparlanması gerekiyor. Başkan'la gerçekleştirdiğimiz iki toplantıda dertlerimizi paylaştık ama aktarılacak çok şey vardı. Her şeyi detaylı izah etme fırsatınız olmuyor. Bir kısmı yapıldı ama halen bazı eksikler var. Herhalde hepsini birden uygulayamıyorlar" şeklinde söze başlayan Şair Nigar ahalisi, uygulama günü yağmur yağınca sokağın giriş kısmındaki kaldırım cilasının eksik kaldığından dem vurdu. Bunun sonradan giderilebileceğini ekleyen Şair Nigarlılar, daha sonra uygulamalara ilişkin şu tespit ve önerilerde bulundular:


Atölye ve imalathaneler moda merkezine yakışmıyor

"Osmanbey'in moda merkezi olması hedefleniyor. Burada pek çok modacının atölyesi var; 1500 liraya Nişantaşı'nın göbeğinde 200 metrekarelik atölyeler işletiyorlar. Kiminin elliye yakın çalışanı var, bu da doğal olarak trafiğin tıkanmasına neden oluyor. Atölye ve imalathaneler bölge dışına çıkarılabilirse, hem trafik hem de görsel kirlilik sorunu çözülmüş olur."


Çalışmalar bitkilendirme ile tamamlanabilir

"Sokağın trafiğe kapatılmasını gerçekten çok istiyoruz. Bitişik nizama sahip bir bölgeyiz, o nedenle yeşil alan ve açık alan sorunumuz var. Biraz çiçeklendirme ile yol düzenleme çalışmaları tamamlanabilir. Onun dışında buralar çok kirli. Sigara içenlerin izmaritlerini sokağa atmamaları için 50-100 metrede bir küllükler, banklar yerleştirilirse kirliliği kökten çözmüş oluruz."


Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın
Mimar Erhan İşözen
Şair Nigar Esnafı Uygulamaları Değerlendiriyor
Öncesi, Sonrası, Uygulama Safhası ile Osmanbey Sokakları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :