Anadolu'dan Örnekler

21 Nisan 2014


Geçmişte sayıları 60'ı bulan, Anadolu'nun çeşitli yerleşimlerindeki saat kulelerinden, günümüze yaklaşık olarak 40 tanesi ulaşabilmiş.

İzmir Saat Kulesi karakteristik mimarisi ile öne çıkan bir yapı. II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yılı dolayısıyla 1901 yılında inşa edilmiş. Sekizgen bir kaide üzerine oturan kule dört katlı ve 25 metre yüksekliğe sahip. Kulenin en ilginç yanı dört köşesinde bulunan sebiller. İzmir'li mimar S. Raymond tarafından tasarlanan kulenin saati, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiş.


*
           
Anadolu'daki ilginç örneklerden bir diğeri de Niğde Saat Kulesi. Ziya Paşa tarafından 1866 yılında inşa ettirilen kulenin ilginçliği konumundan gelir. Eski şehir surlarının üzerine yapılan kule bu sayede mimari bir sentez oluşturmakla kalmamış, heybetli bir görünüm de kazanmış.


*

1908 yılında dönemin belediye başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından yaptırılan Yozgat Saat Kulesi şehrin tam merkezindeki meydanda yer alıyor. Altı katlı kulenin saatinin çanı tam 288 kilo ağırlığında. Bu çanı kuleye iki kırmızı lira karşılığında hamal Kör Musa adlı şahsın çıkardığı söyleniyor.


*

Adana Saat Kulesi günümüzde kentin içinde boğulmasına rağmen hala ilk yapıldığı 1882 yılındaki güzelliğinden izler taşıyor.


*

Yamaca konumlandırılan saat kulelerine verilebilecek en güzel örnek olan Göynük Saat Kulesi Kurtuluş Savaşı'nın anısına 1923- 1924 yılları arasında yaptırılmış.


*

1885 yılında kentin ileri gelenlerinden Hacı Süleyman Ağa tarafından mimar Konstantin oğlu Filvari'ye yaptırıldığı kitabesinde yazan Muğla Saat Kulesi'nin altında bir oda bulunuyor. Geçmişte muvakkithane olarak kullanılan bu oda günümüzde saatçi dükkanı olarak hizmet veriyor.


*
         
Kent ortasındaki bir tepe üzerinde yükselen Safranbolu Saat Kulesi, Anadolu'da yapılan en eski saat kulesi olarak biliniyor.


*
 
Amasya, Bolu, Diyarbakır, Edirne, Konya, Kütahya başta olmak üzere yıkılan ya da yanlış anlayışlar yüzünden yıktırılan onlarca saat kulesi için bugün artık yapacak pek bir şey yok. Yapılabilecek en doğru şey ise, her biri anıtsal değer taşıyan ve bir dönemi simgeleyen ayakta kalmış olan saat kulelerimize gereken özeni göstermek...


Türkiye'deki Saat Kuleleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :