İstanbul'dan Örnekler

21 Nisan 2014


Bugün İstanbul'da dört adet saat kulesi bulunuyor. İçlerinde en göz önünde olan Dolmabahçe Saat Kulesi , anıtsallığı ve bakımlı oluşu ile dikkat çekiyor.

Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı ile Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi arasındaki kulenin yapımına 1890 yılında başlanmış, 1894 yılında tamamlanmış. Kule, sarayın inşasından yaklaşık 50 yıl sonra II. Abdülhamid'in emriyle yapılmış.      Sultan Abdülaziz'in tahtta olduğu sırada yaptırmaya başladığı Aziziye Camisi, Abdülaziz'in tahttan indirilmesiyle yarım kalmış. Söz konusu camiden geriye kalan taşlar daha sonra Dolmabahçe Saat Kulesi'nin inşasında kullanılmış. Kaynaklarda kulenin mimarlarının Balyan Ailesi olduğu belirtilir. Yaklaşık 30 metre yüksekliği olan kule Barok ve Ampir özellikler taşıyor. 

*

Yıldız Sarayı Saat Kulesi de yapısal olarak etkileyici kuleler arasında yer alıyor. Giriş kapısı üzerinde bulunan tuğradan bu kulenin, II. Abdülhamid tarafından 1892 yılında yaptırıldığı anlaşılmakta. Dört cephesinde bulunan kitabelerde kulenin yapılışıyla ilgili bilgiler verilmiş. Yaklaşık 20 metre yüksekliğe ulaşan kule aşağıdan yukarıya doğru incelerek yükseliyor.


*
          
İstanbul'daki diğer iki saat kulesi ise yıllardır gözden uzak kalarak kaderlerine terkedilmiş olan Tophane ve Şişli Etfal Hastanesi saat kuleleri. 

Sultan Abdülmecit tarafından 1848-1849 yılları arasında yaptırılan Tophane Saat Kulesi'nin mimarı kesin olmamakla birlikte kaynaklarda Bali Balyan olarak geçiyor. Yaklaşık olarak 15 metre yüksekliğindeki kulede İyon başlıklar ve Ampir süslemeler göze çarpıyor. (altta)           

Şişli Etfal Hastanesi bahçesinde bulunan saat kulesi ise II. Abdülhamid tarafından 1897 yılında inşa ettirilmiş (altta).            


Türkiye'deki Saat Kuleleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :