"Allah'la ilgili bir sergi yapmak hepimizin hakkı"

04 Aralık 2007

"Allah Korkusu" sergisi bitti. Medyadaki olumsuz havaya rağmen gelen tepkiler nasıldı? Kimler izledi sergiyi?


İnci:
Burada olduğum süre içinde, sergiyi izlemeye insanların merakla geldiğini gördüm. Sergiye olan ilgi gayet iyiydi. Sergiyle ilgili neler olup bittiğine dair herkesin haberi vardı. Tabi bu olaylar da ayrı bir merak oluşturuyor insanlarda.

Ben böyle bir sergi yapmayı bir hak olarak görüyorum; Allah'la ilgili bir sergi yapmak hepimizin hakkı. Her ne kadar sergiyi sabote etmeye çalışan bir aygıt da olsa, önemli olan bu sergiyi yapmış olmamız.

 

Onun dışında sanat eleştirmeni dediğimiz insanlardan Ahu Antmen dışında hiçbir yorumun gelmediğini gördük. Bir de Beral Madra'nın genel bir yorumu vardı. Kısa bir yorumdu.

Nazım: Beral Madra, benim az önce bahsettiğim şeyi anlatmıştı. "Karşımızda sanatla ilgilenen bir ideoloji olmadığı için, devlete bir ideoloji yakıştırın ve ona karşı çıkın. Bu çok doğru bir şekilde söylenmiş bir laf. Dediği şeyi bizimle ilgili bir suçlama ya da eksiklik olarak algılamıyorum ben. Bu bir problem ve Beral Madra da bir probleme işaret ediyor. Yine de keşke daha fazlasını yapsaydı. Ama olsun.

Bu sergiye gelen tepkilerin arasında çok hoşuma gidenler vardı. Buradaki bazı işler hiç ön plana çıkmadı. Örneğin

bir yanda Tanrı'nın, bir yanda Atatürk'ün, bir yanda da bir sürü ahmakın olduğu adete hazır yapıt olan bir iş vardı. Bu işin önüne geçip birileri geçip güldüğünde, ben iyi bir sergi olduğunu anlıyorum, mutlu oluyordum.

 

(Yandaki) kameralı iş var, doğrudan güçle izlemeyi bir araya getiren bir iş...

 

İnci: Buraya genellikle genç nesil geliyor. Burası onlar için gerçekten çekici bir alan olarak görünüyor. Bu sergide şöyle bir şey oldu; o klasik bildiğimiz sanat izleyicilerinden biri merdivenlerden yukarı çıktı merhabalaştık, hızlıca baktı hemen indi ve gitti. Buradan çok net anlıyorum ki bu adamın aslında burada pek de işi yok. Pek çok insan buraya gelip bizlerle sohbet ediyor, kalemine kadar soruyor işte.

 

Hafriyat Karaköy'ün 2008 planları neler?

 

Antonio: Hafriyat Karaköy'ün bir yıllık programı hazır. Yani ekim 2008'e kadarki programımız belli. Yine çok kişinin katılımıyla oluşacak kalabalık sergiler olacak. "Tatlı İtaat" adında üç tane genç sanatçının açacağı video sergisi başlamak üzere. İzleyicileri bekliyoruz...

 

Nazım: 2008 için bir başka hedef de Hafriyat olarak biriktirmiş olduğumuz tecrübelerimizi, gerek kendi sergilerimize gerek dışarıdan gelen sergilere nakletmek.


Hafriyat ile 2007 üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :