Fellbach Kongre Oteli

Amber EROYAN / 01 Şubat 2011
Fellbach Kongre Oteli

Geride bıraktığımız yılın son Çatı Kapı adresi Sepin Mimarlık, 2011'in ilk "İlk Yapı"larından biri olmayı kabul ederek bizi hem mekânda hem de zamanda keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Yavuz Selim Sepin'in, eski ortağı Norwin Rummel ile birlikte Stuttgart Fellbach'ta hayata geçirdiği 300 yataklı kongre oteli ilk konuklarını 1984 yılında ağırlamaya başladı. Davetli yarışma ile elde edilen proje, 1986 yılında Baden-Württemberg eyaleti, Rems-Murr bölgesinde son 15 yılda gerçekleştirilen en iyi bina ödülüne de değer görüldü.

Yavuz Selim Sepin, "İlk Yapı"sı olarak paylaşmaya değer bulduğu projenin uygulama safhasını Mimarizm okurları için aktarıyor:

"En az 200 yataklı olarak yapılması düşünülen Fellbach Kongre Oteli (Kongresshotel Fellbach) için açılan yarışmanın, 9 Mayıs 1980 tarihinde jüri tarafından açıklanan sonuca göre, eski ortağım Norwin Rummel ile birlikte hazırladığımız proje birincilik ödülüne değer bulundu.

"Projemiz özellikle, ‘Schwabenlandhalle Kongre ve Kültür Merkezi' yakınında çok özel bir konuma sahip olacak kongre otelini, alışılmışın dışında bir anlayışla ele aldığımız için jüri tarafından takdirle karşılandı. Yarışmaya katılan diğer bürolar 7 kata varan tasarımlara giderken; 2 kattan başlayıp 3 kata çıkan ve yatak odası bölümlerini kendi aralarında avlulara açan az katlı otel projemiz, eski futbol sahasını iyi bir şekilde değerlendirerek, kongre salonunun batısında kendisine mütevazı bir konum edindi.

"Otel çevresinin açık alan kalitesini yükseltmek amacıyla, Doğu-Batı istikametindeki park alanını, Esslinger Caddesi'yle eski mezarlığı birleştiren ve aralıksız devam eden bir yeşil bant bırakacak şekilde düzenledik.

"Kongre merkezinin dominantlığını vurgulamak amacıyla otelin kat sayısı az tutularak cephesi koyu mermer ile kaplandı. Böylelikle bina formunda da özgün bir anlatım yakalandı. Otel binasının kendi varlığını çok iyi hissettirmesi ve bunu dışarıya iyi bir şekilde yansıtması, iki kitlenin istenilen bütünlüğe ulaşmasını sağladı.

"Otel kütleleri dama taşı gibi yerleştirilerek, tüm aktiviteler bir aks içinde holün etrafında toparlandı. Aktivitelerin bol olduğu yerde büyük cam yüzeyler; büyük boşlukların gerekmediği yerde ise dolu yüzeyler birbirinden ayrıldı.

"Giriş holünde, Esslinger Caddesi'nden direkt resepsiyona geçilerek, yarım kat çıkıp yükseltilmiş olan ve tamamen açıktaymış hissini veren, yeşillerle süslenmiş, günışığının doldurduğu otel holüne ulaşılıyor. Buradan, galeri şeklinde etrafı saran koridorlar vasıtasıyla yatak odası bölümlerine varılıyor. Bina, holün sonunda, arkada büyük pencere açıklıklarıyla parka doğru bakan bir kısımda yer alan kahvaltı salonuyla bütünleşiyor.

"Yarışma sonucunda, otel holünün içinde planlanan yüzme havuzu ile girişin üzerine denk gelen ve dışarıdan kullanma imkanı veren iki katlı lokanta, kültür merkezindeki lokantaya rakip olacağı gerekçesiyle programdan çıkarılınca, bunun yerine süit odalar planlandı. Planın en aktif noktasında yer alan yüzme havuzu ise, işletme giderlerinin yüksek olacağı düşüncesiyle programdan çıkarılarak kahvaltı salonuna dönüştürüldü. Otelin önünde, binanın karakterine uygun olacak şekilde cam, çelik ve koyu mermer kaplamalar içeren bir tramvay durağı tasarlandı.

"Hugo firmasınca fizibilite etütleri yapıldıktan sonra hayata geçirilen Fellbach Kongre Oteli, eski stadyumun bulunduğu, kongre merkezinin batısına isabet eden alanda inşa edildi. Yeraltındaki tüp geçit sayesinde otelden rahatlıkla ulaşılan kongre merkezi 4 kişiden 1400 kişiye kadar toplantı olanağı verirken kahve ve yemek aralarında ziyaretçileri lokanta, kafeterya ve şarap evinde ağırlıyor. Fellbach Kongre Oteli de, sahip olduğu 150 araçlık otopark alanıyla hem kongre merkezine hem de her yıl düzenlenmekte olan şarap şenliğine hizmet veriyor.

1984'te ilk konuklarını ağırlayan otel, 1986 yılında Baden-Württemberg eyaleti, Rems-Murr bölgesinde son 15 yılda gerçekleştirilen en iyi bina ödülüne değer görüldü."


Proje Künyesi

Proje Adı: Fellbach Kongre Oteli (Kongresshotel Fellbach)
Mimarlar: Yavuz Selim Sepin ve Norwin Rummel
Yarışma tarihi: Mayıs 1980
Katılım: 10 davetli büro
Planlama: Büro Rummel + Sepin
İnşaat başlangıcı: 15 Temmuz 1983
Temel atma: 23 Eylül 1983
Kaba inşaat bitimi: Mart 1984
Tamamlanma tarihi: 2 Kasım 1984 (Planlanandan 14 gün önce)
Oda sayısı: 157 oda (107 tek yataklı stüdyo oda, 8 tek yataklı oda, 42 çift yataklı + 1 oda, 2 süit)
Zemin kat: İki kongre odası (her biri 100 m²), sauna (100 m²)
Bodrum kat: Otel barı, garaj ve tüp geçit (kongre merkezine bağlanır)
İnşa edilen kübik alan: 22.900 m²
Kullanım alanı: 6.400 m²
Yatak odaları alanı: 3.360 m²
Sirkülasyon alanı: 3.040 m²
Otopark: 75 araçlık kapalı garaj – 75 araçlık açık otopark


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :