Doğan Medya Center

Işıl Göreci / 01 Eylül 2007
Doğan Medya Center

Mimari proje ve dekorasyon: Hayati Tabanlıoğlu - Murat Tabanlıoğlu
Kontrol Amiri: İlder Tokcan
Statik Proje: Hami Gürün
Mekanik Tesisat Projesi: Zeki Aksu
Elektrik Tesisatı Projesi: Hilmi Öneren
Dış ve İç Peyzaj Projesi: Günel Akdoğan
Genel Yüklenici: Koray İnşaat A.Ş.
Yüklenici Genel Koordinatör: Savcı Eker
Yüklenici Şantiye Koordinatörü: Zeki Gönül
Yüklenici Şantiye Sorumlusu: Mustafa Batum

Doğan Medya Center, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ve Vatan Caddesi'nden gelen TEM yollarının buluşma noktasında, 40.000 m² arazi üzerinde yer almaktadır.

Türkiye'de özellikle büyük şehirlerdeki çarpık kentleşme, ne yazık ki TEM yolu üzerinde de, gelecek nesillere bırakılacak korkunç bir miras olarak yayılmaktadır. Doğan Medya Center böylesine olumsuz bir ortama rağmen, yeterli bir çevre düzeni içinde, çağdaş bir tasarım anlayışıyla gerçekleştirilmiştir. Tesiste, endüstriyel faaliyet, büro hizmetleri ve yönetim gibi işlevlerin birarada olması gerekmektedir. Bu işlevler, binanın iç ve dış mekanlarında bir bütünlük içinde çözümlenmiştir. Böylec, bilgi toplama, bilgi değerlendirme, baskı, dağıtım, sosyal hizmetler için ayrılan mekanlar birbirine akmaktadır. Geliş yolundan, yeşil bir alan içinden gelinen ana giriş, binanın işlevini sembolize eden biçimde, dışarıdan toplanan tüm bilgileri, içeriye doğru yönlendiren, ışınsal çelik konstrüksiyonlu saydam bir saçakla örtülmektedir.

Ana giriş aksından huzur veren bir iç bahçenin bulunduğu ve baskı holü ile üst katlarda açık büro sisteminde mekanların çevrelediği, doğal ışıklı bir atriuma gelinmektedir. Açık sistemli bürolarda değişen gereksinmelere göre yerleşim düzenleri yapılabilmektedir.

Bürolar tümüyle 50 cm yükseltilmiş döşeme konstrüksiyonludur. Bu şekilde her türlü bilgisayar, telekomünikasyon vb. bağlantılar, yerleşime göre her noktadan yapılabilir. Döşeme boşluğu aynı zamanda klima sisteminin "plenium"unu da oluşturmaktadır. Böylece tavanlarda klima havalandırma için ayrıca başka bir boşluk bırakmaya gerek duyulmadan, ışıklandırma, hoparlör, yangın gibi tesisatla kombine akustik nitelikli panellerle çözüm sağlanmıştır.

Büroda çalışanlar, atriumla birlikte tüm mekanların bütünlüğünü yaşamakta, aynı zamanda bireysel etkinliklerini yeterli bir sessizlik ortamında sürdürebilmektedirler. Tüm çalışma mekanları doğal aydınlatmadan yeterince yararlanmaktadırlar. Bu bölümün dış cepheleri tümüyle nitelikli camlarla kaplıdır. Bu camlar "structural glazing", yani dışarıdan hiçbir taşıyıcı görünmeyen türdendir. Isı, güneş enerjisi ve gürültüye karşı yüksek değerde yalıtım sağlanmaktadır.

Asansör, merdiven, ıslak hacimler, tesisat hacimleri gibi servisler, endüstriyel blok paralelinde bir çekirdekle derli toplu bir şekilde çözümlenmiştir.

Bu bloğun tüm taşıyıcı sistemi betonarmedir. Döşemeler düz masif olarak yapılmıştır.

Yönetim ve büro bloğunun giriş katının altında atriumla bütünleşen büyük bir fuaye çevresinde 150 kişilik konferans salonu, self servis ve özel yemek salonları, bar pastahane, kütüphane, sağlık kulübü( yüzme, jimnastik, sauna vs.) ve bowlingden oluşan sosyal tesisler yer almaktadır. En alt katta ise kapalı otopark vardır.

Binanın endüstriyel bölümüne atriumun bir yanından, çelik konstrükiyonlu bir merdivenle geçilmektedir. Zemin katta bobin deposu, ana baskı holü, paketleme ve sevk bölümleri vardır. Paketleme ve sevk bölümlerinin alt katında, personel için gerekli servisler ve teknik merkezler bulunmaktadır. Üst katta ise "pre press" yer almaktadır.

Binanın ana işlevlerinden biri olan 16 m yükseklikteki baskı holü, ana girişten, atriumdan ve pre press'ten algılanmaktadır.

Bu bloğun ise taşıyıcı sistemi betonarme, tüm çatısı uzay kafestir.

Dış cepheler ise ısı yalıtımlı, özel profilli saç panellerle oluşturulmuştur.

Doğan Medya Center 10 ayda (1 Ekim 1992 - 30 Temmuz 1993) planlanmış, projelendirilmiş, uygulanmış ve hizmete hazır duruma getirilmiştir.

Toplam 29.617 m² inşaat alanı olan tesiste, çağdaş yapı malzemeleri kullanılmış, mekanik, elektrik, elektronik sistemlerinde ve güvenlik için ileri teknolojiden yararlanılmıştır.

Büro mobilyaları rahat, huzurlu ve randımanlı bir çalışma ortamı sağlayacak niteliklerde ve gereksinmeye göre belirli değişikliklerin yapılmasına elverişlidir.

Doğan Medya Center'da yaklaşık 1.000 kişi çalışmaktadır. Büro çalışmaları, baskı hazırlıkları, ciltleme, paketleme gibi tüm faaliyetler, çağdaş bir ortamda teknolojinin en ileri olanaklarından yararlanarak yapılabilmektedir.

Rekor sayılabilecek kadar kısa sürede ve üstün niteliklerde ortaya çıkan böylesine bir sonuç, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, mal sahibi yetkilileri, planlamacı, proje tasarımcıları, kontrol amiri, genel yüklenici ve taşeronlar arasındaki yakın ve olumlu işbirliği sayesinde sağlanmıştır.

Ülkemizde alışılagelenin dışında, yapıyla ilgili çağdaş ve ileri teknolojiye dönük kararların alınmasında, başta tesisin sahibi olmak üzere, mal sahibi adına davranan bütün ilgililer yetkilerini zaman kaybetmeden kullanmışlardır.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :