Altunizade Konaklar Sitesi

Amber EROYAN / 02 Haziran 2011
'İlk Yapı' bu ay, Adnan Kazmaoğlu ve Mutlu Çilingiroğlu'nun MİAR çatısı altında hayata geçirdikleri ilk projeyi sayfalarına taşıyor.

1988 - 1993 yılları arasında gerçekleştirilen 'Altunizade Konaklar Sitesi' , kapalı konut sitesi tipolojisini dışa dönük bir kurguda ele alırken, geleneksel konut mimarisini taklit etmeden, 'konak' ve 'koru' imgelerine göndermede bulunuyor. Yapıldığı dönemde Ağa Han Ödülü'ne de aday gösterilen projeyi, mimarlarının kaleminden aktarıyoruz...

"Altunizade Konaklar Sitesi, 85 bin metrekarelik bir arsada, çamlık bir koru çevresinde, yeşil dokuyu özenle koruyarak organik bir düzen içinde yerleştirilmiş, iç içe geçen tanımlanmış dış mekanlar şekillendiren apart-villalardan oluşmaktadır.

Sitenin etrafı yüksek duvarlarla çevrilerek kapalı bir yaşam ortamı yaratılmış, buna rağmen dışa dönük ve manzaraya yönelen bir yerleşme elde edilmiştir. 121 daire içeren 17 blok, girişte 3 katlı, manzara yönünde ise 4 katlı olarak algılanmaktadır. Geniş saçaklar, binanın oranlarını etkileyerek alışılmış apartman görüntüsünü azaltmaktadır.

Çevre düzeninde, üniteleri birbirine ve çevre odaklarına bağlayan yaya yolları, 5 grup yeraltı otoparkı, 4 yüzme havuzu, 3 tenis kortu, bir voleybol sahası, bir basketbol / mini futbol sahası, 2 çocuk bahçesi, bisiklet, gezinti ve koşu yolları ile oturma köşeleri yer almaktadır.

Genel tasarım anlayışı yerel özellik taşıyan "konak", "koru" imajlarına gönderme yapan, ancak geleneksel konut mimarisinin biçimlerini ve plan tiplerini taklit etmeyen bir çizgide tutulmaya çalışılmıştır.

Geleneksel mimaride var olan, devrin yaşam biçimini bina planı ve mekanına yansıtan ve bunu dışa vurarak konstrüksiyon elemanları ile bütünleştiren ve de kendiliğinden bir estetik kurgu yaratan tasarım süreci, Altunizade Konaklar Sitesi'nde tasarım temasını oluşturmuştur. Yani biçimsel öğeleri tekrarlamak yerine, her zaman gündemde olan işlevsel değerler göz önünde tutularak yöresel bir mimari ürün elde edilmeye çalışılmıştır.

150 metrekare net alana sahip olan dairelerde "L" şeklinde 50 metrekarelik bir salon, 2.70 x 2.70 ölçülerinde korunaklı bir köşe balkon ile dışa açılmakta, yerden tavana kadar düşey hatlı Fransız balkonlu pencereler çevreyle ilişkiyi kesintisiz sağlamaktadır. Görüşü engellememek için balkon korkulukları da saydam - telli camlı olarak tasarlanmıştır. Mekanların ve konstrüksiyonun, işlevlerine bağlı olarak cephe ve kütleye yansıması araştırılmış, ahşap panjurlar ve balkon öğeleri ile estetik kurgu desteklenmiştir.

Odalara giden koridora açılan bir çamaşır / ütü dolabı yapılarak koridor sadece bir geçiş yeri olmaktan, banyolar da çamaşır işlevi yüklenmekten kurtarılmıştır.

Binanın içinde, merdivenle bütünleşen bir boşluk bırakılmış, böylece katlar arası mekansal ilişki kurulmuş, tepeden alınan ışıkla da girişinin etkisi artırılmıştır.


Binaların kapılarından bahçe duvarlarına kadar her noktada özgün tasarımlar yapılmış, böylece tüm öğelerin bütünleştiği bir sonuç alınmak istenmiştir."Ağa Han jürisi, adaylık sürecinde projeyle ilgili şu değerlendirmede bulunulmuştu:

"Altunizade Konuk Sitesi, Sedad Hakkı Eldem öncüsü olduğu milli mimari yaklaşımını sürdürmesi bakımından önem taşımaktadır. Geleneksel Türk plan tipini ve mimari öğelerini eklektik bir biçimde taklit etmektense, modern yaşam koşulları ve teknolojiyle birleştirmektedir. Böyle bir alaşım ise ancak Türkiye'ye, hatta sadece İstanbul'a özgü bir konut projesinde ortaya çıkabilir. Gelenekselciliğin yararına olan bu geri dönüş, modern bölgeselcilik anlamında bir konut vahası yararak, kentte varolan uluslararası tasarım karmaşasına meydan okumaktadır."

Proje Künyesi

Proje Adı:
Altunizade Konaklar Sitesi
Tasarım Ekibi: MİAR Mimarlık Ltd. Şti. / Adnan Kazmaoğlu, Mutlu Çilingiroğlu
Mimari Ekip: Göksel Kılınç, Ömer Poyraz, Sema İzbul
Statik proje: Mesa / Ali Portakalcı 
Isıtma-Sıhhi Tesisat: Arde Ltd. Şti.
Elektrik Tesisat: Anel Ltd. Şti.
İşveren: Mesa Mesken AŞ ve Mustafa Aksoy
Yapımcı Firma: Mesa Mesken AŞ
Yapı Koordinatörü: Oktay Arı
Proje Tasarım Tarihi: 1988
Tamamlanma Tarihi: 1993


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :