Aca SU

Cenk SARAÇOĞLU / 08 Nisan 2015
Aca SU

Geçtiğimiz yaz Çat Kapı söyleşisi için kapısını çaldığımız 34 Architects, bu kez İlk Yapı'sı ile Mimarizm sayfalarına konuk oluyor. 34'ün ilk uygulama projesi olan Aca SU'nun hikayesini ofisin kurucusu Cenk Saraçoğlu'ndan dinleyelim...


Aca SU projesinin plan çözümlemelerinden, yapısal özelliklerinden, yeriyle kurduğu etkileşimden ziyade, 34'ün bu proje üzerinden elde ettiği kazanımlardan bahsetmek isterim.

Önceki firmamda birçok mimari proje tasarladım ve bu çalışmalarda müellif olarak yer aldım. Sonrasında 34'ü kurdum. 34, kurulduğu günden itibaren tecrübesiz bir ofis olmadı. Bu yönüyle değerledirecek olursak; Aca SU 34'ün tasarladığı ilk mimari yapı olmasına rağmen ciddi bir birikimin üzerine oturdu.34 tasarladı, projelendirdi, uygulama süreçlerinde aktif olarak yer aldı, toplamda iki sene enerji sarf etti. Bu süreç boyunca nitelikli yapının varolabilmesinin mimarın ya da mimarların tekelinde olmadığını, tasarım problematiğinin yönetmelik, arsa verileri, işveren beklentileri, taşıyıcı sistem kurgusu, plan-kesit vb. alışılmışların içine ötelenmesinden kurtarılması gerektiğini, bunun için en anlamlı çözüm yollarından biri olan multidisipliner çalışma metodolojisinin önemini, işveren ve tasarımcı arasındaki uyumun sürece nasıl yansıdığını, tasarım ekibinin uygulamanın her anına müdahil olmasının pozitif  değerlerini gördü.Bu projeyle birlikte 34, sektör içerisinde uygulama yapan firmaların birçoğunun sadece alışılagelmiş imalatları yerine getirebildiklerini, bunun ötesindeki talepleriniz için size 3 saniye içerisinde hiç aklınızda olmayan ve asla kabul etmeyeceğiniz çözüm önerilerini silsile halinde sıralayabildiklerini, esasen tasarım ofisinin taleplerinin birbiriyle ne kadar ilintili olabileceğini işvereniyle paylaşabildi.

İstanbul ili, Kağıthane ilçesinde gereçekleştirilen bu yapı ile birlikte "kentsel dönüşüm"ün (!?) günümüz anlamındaki dinamikleriyle yüzleşti. 34 Preset'ler dahilinde sorguladığı dönüşümleri reel manada tanıma fırsatı buldu. Kağıthane'deki ilk projesi olması sebebiyle bölgeyi gerek fiziki gerek sosyolojik ve ekonomik açıdan çözümleyebildi. Bu üç boyutuyla bölgede yaşanan dönüşümü gözlemleyebildi.Tüm bunların neticesinde ise 34 şunu gördü; yapı yapabilme şansı ciddi bir fırsat olarak görülüp değerlendirilecek olursa size inşai faaliyetlerin ötesinde birçok şey söylemeye başlar. İşveren, mimarlık ofisi, belediye, kent vb. arasında geçen, gerilimli (negatif manada kullanılmamıştır) bir paylaşım ve sohbet ortamıdır. Her bileşen bir diğerine katkı koymalı ve paylaşımda bulunmalıdır. Kim ne kadar isterse o kadar dinler ve sürece müdahil olur.


Proje Künyesi

Proje Yeri: Kağıthane, İstanbul
Tasarım Ekibi: Cenk Saraçoğlu, Zeynep Bahar, Duygu Özkan
İşveren: Aca Yapı ve İnşaat A.Ş.
Proje Tarihi: 2012 - 2013
Yapım Tarihi: 2013 - 2014
Arsa Alanı: 1.258,48 m2
Toplam İnşaat Alanı: 8.681,87 m2
Statik Projesi: Ahmet Yünsal
İç Mekan Tasarımı: 34 Architects
Ana Yüklenici: Protim Proje ve Teknolojik İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Yapım Türü: Betonarme
Fotoğraflar: Alp Eren - ALTKAT Architectural Photography 

Çizimlere ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Kurucu Cenk Saraçoğlu ile...
Ofisin 'İlk Yapı'sı
34'ün Tasarımcıları ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :