"Dört Genç Ressam"dan Biri; Ertem Ertunga

Filiz YAVUZ / 06 Ekim 2008
İlk resim sergisini 1954 yılında, daha 14 yaşındayken Semra Dağada, Özgür Ecevit ve İhsan Yüceoğlu ile birlikte açan Ertunga, ikinci resim sergisini açmanın heyecanını yaşıyor.

İş Dışı bu ay Mimar Ertem Ertunga'yı konuk ediyor. İlk resim sergisini 1954 yılında, daha 14 yaşındayken Semra Dağada, Özgür Ecevit ve İhsan Yüceoğlu ile birlikte açan Ertunga, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi 'nde ikinci resim sergisini açtı.

Yıllar sonra bir resim sergisi açmanın heyecanını yaşayan Ertunga ile mimarlığın unsurlarından biri olan resmi, O'nun resmine yön veren temaları, resim ve mimarlığın kesiştiği noktaları konuştuk.

Bülent Ecevit'in 1954 yılında kendisi için yazdığı "...Ertem Ertunga, giriştiği zor konstrüksiyon denemelerinde yaşından beklenemeyecek bir olgunluk göstermiş. Çizgileri duru ve sağlam. Teknik erginliğe genç yaşta bu kadar önem vermesine ve stilizasyona eğilimi olmasına rağmen, Ertem Ertunga'nın resimlerinde toplumsal bir ifadecilik de ön planda yer alıyor " sözlerini, yıllar sonra bizim ağzımızdan duyarkenki çocuksu heyecanını ortak olduk.

Sergi, 20 Ekim 2008 tarihine kadar ziyaret edilebilir.


Ertem Ertunga ile
Doğan Hasol'dan
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :