Doğadan İlham Alan Aydınlatmalar: Maiizen

Pınar Ersü, Y. İç Mimar-Aydınlatma Tasarımcısı / 07 Şubat 2019
Evinize, ofisinize veya sahibi olduğunuz işletmenize dekoratif aydınlatma almak için "avizeci"leri gezmekten ve tüm o benzer modellerden sıkılanlardan mısınız? Kendi yaşam alanınıza renk ve ışık katmak isterseniz tamamı el yapımı olan Maiizen'in aydınlatma ürünlerinin çok etkili olacağına şüphemiz yok. Çeşitli mağazalarda ve online ürün satışının yanısıra, talep üzerine projelere özgü yeni tasarımlar da gerçekleştirmek için iş birliğine açık olan markanın kurucusu Ceren Gürkan’dan zamansız ürünlerinin hikayesini dinledik.

Fotoğraf: Şener Yılmaz Aslan

Eğitiminizden bahseder misiniz? Aldığınız eğitimin tasarımlarınızda nasıl bir katkısı olduğunu düşünüyorsunuz?

Mimar Sinan Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı bölümünden mezun oldum. Okurken de, sonrasında da heykel ve endüstriyel seramik atölyelerinde çalıştım. Mezun olduktan sonra ise bir cam atölyesinde mimari projelerde tasarım yaptım. Hem üretimin içindeydim hem de farklı malzemeleri tanıdım. Bu yüzden ürünlerimin üretiminin her aşamasında birebir varım.

Fotoğraf: Şener Yılmaz Aslan

Markanın isminden ve hikayesinden bahseder misiniz?

Mavi en sevdiğim renk; biraz kişisel bir tercih. Derin mavi hem sıcak hem soğuk bir ton; huzur veren, insanları dengeleyen bir etkisi var. Zen ise insanların hayatlarında huzurlu bir ortam yaratma dürtüsünün en önemli kaynağının ışık olduğunu vurguluyor. Maiizen koleksiyonunun her bir parçası size yaşadığınız ortamla ilişki kurmanızı sağlayacak hikayeler sunabilir.

"Eye"

Kullandığınız malzemeleri seçmenizdeki sebep nedir? Ürün tasarımında ne gibi avantaj ve dezavantajları var?

Maiizen öncesinde çalıştığım malzemeler olduğu için cam, seramik ve metal üretim sürecine hâkimim. Ahşap, mermer ve pleksi gibi farklı malzemelerle Maiizen sayesinde tanıştım. Seramikle, metal ile yapamayacağınız çoğu formu elde edebiliyorsunuz. Süreci diğer malzemelere nazaran daha uzun oluyor. Cam, ahşap ve metal ise düşündüğünüzü aynı gün içerisinde görme lüksünü sunuyor.

"Element"

Tasarım sürecinde nelerden besleniyorsunuz? 

Her dönemde farklı şeylerden besleniyorum. Ağırlıklı olarak doğa diyebilirim; hayatımızda görmeye alıştığımız, sevdiğimiz görüntüler, doğa olayları, çeşitli olgular... İlham aldığım bir şey olduğunda ya hemen çiziyorum ya da not alıyorum. Bazen rutin hayat tıkanmama neden oluyor; rutinimi bozup yapamadığım ya da zaman ayıramadığım şeylere yöneliyorum. Resim yapmak, fotoğraf çekmek, bir sergiye gitmek ya da izlenmek üzere bekleyen filmlerden birini açmak gibi... Beynim önce bir süreliğine duruyor, sonra da beslenmiş olduğumu fark edip hemen işe koyuluyorum. 

"Nodo"

Hangi araçlar tasarımlarınızı şekillendirmede yardımcı oluyor?

Uzun sure kitaplara ya da bilgisayara bakıyorum, düşündüğüm konuyu araştırıyorum. Sonra kafamdaki çizgileri eskiz ile netleştiriyorum. Ardından Rhinoceros'ta 3D çizim ile görselleştiriyorum. 

"Rock"

En sevdiğiniz tasarımınız hangisi ve hikayesi nedir?

Hepsi farklı bir dönemde başka bir duyguyu temsil ettiği için hiçbirini ayıramıyorum. İlk gözağrım Time’da kum saati formundan esinlendim. Time benim için Maiizen'in doğumu için beklediğim zamanı temsil ediyor. Cocoon ise en çok heyecanlanarak yaptığım tasarımdı. Yapımı doğadaki ipek böceği ile birebir olduğu için benim için çok anlamlıydı.

"Time" ve "Cocoon"

Ürünlerin fotoğraflarını siz çekiyorsunuz bildiğim kadarıyla. Bir insanın kendi ürününü, fotoğrafta da en iyi kendisinin yansıttığını mı düşünüyorsunuz?

Katalog fotoğrafları için bir fotoğrafçı ile birlikte çalıştım. Sürece çok karışmam rahatsız edici olabiliyordu. Ürün çeşidi arttıkça küçük bir fotoğraf stüdyosu oluşturmak zorunda kaldım. Artık kendim çekiyorum, istediğim görüntüye daha hızlı kavuşuyorum.

Şimdiye kadar ürettiğiniz koleksiyonlardan ve bunları üretirken yaşadığınız süreçten bahseder misiniz?

Fikri ilk bulduğum an, en heyecanlandığım ve hakkında konuşmaya doyamadığım zaman oluyor. Kafamdaki resme üç boyut kazandırdığım, istediğim ayrıntıları tamamladığım ve sonunda 'bitti' diyebildiğim zaman durum daha da keyifli bir hâl alıyor. Her malzemenin ayrı bir üretim süreci olduğu için her biri farklı bir tat veriyor. Özellikle seramik size yaptığınız şeyin sonucunu en uzun sürede gösteren malzeme. Ama fırının kapağını açma anı en güzel an!

"Space"

Tasarımlarınızın satılması mı yoksa beğenilmesi mi sizin için daha önemli?

Tasarımlarımın bazıları çok beğeniliyor fakat satışı diğerine göre daha az oluyor. Beğenildiğinde otomatik olarak satışı da artar diye düşünüyordum fakat öyle değilmiş. Hem fiyatının uygun bulunması hem de ürünün insanların kullanacakları mekanlara uyum sağlaması gerek. İkisi de önemli diyebilirim.

Markanız uzun yıllardır gayet güzel bir şekilde hayatına devam ediyor. Gelecek yıllara dair hedefleriniz neler?

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bu yıl ürünleri daha da çeşitlendirmek istiyorum. Porselen aydınlatmalar üzerinde çalışıyorum. Aydınlatma dışında ev aksesuarlarına ağırlık vereceğim. Kolay erişilebilir olmaları önemli. Space mumluk gibi herkesin kendisine ve sevdiklerine alabilecekleri mumluk alternatifleri yapıyorum. 

"Moi"

Ürünleriniz nerelerde satılıyor? Almak isteyenler ya da sizinle çalışmak isteyen mimar ve iç mimarlar size nasıl ulaşabilir?

Ürünleri almak isteyenler ya da projelerinde kullanmak isteyen tasarımcılar farklı renk ve boyutlar arzu ederlerse e-mail yoluyla doğrudan ulaşabilirler ayrıca Göztepe'deki atölyemizi ziyaret edebilirler. Ayrıca Nişantaşı Zmix, İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin mağazası, Kanyon'daki Souq Dükkan ve Selamiçeşme'deki Nordist mağazasında satış yapıyoruz. Online olarak ise hipicon.com'dayız.

"Brush"

Maiizen markası ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :