Zorlu Center, İlk Yayınında Çağdaş Sanat ile Mimarlığı 'Karşılaştırdı'

mimarizm.com / 18 Ocak 2012

Henüz inşa aşamasında kültür ve sanatın farklı alanlarına verdiği destekle dikkat çeken Zorlu Center projesi, 2012 yılı itibariyle bu desteği kültürel yayınlar ve yayıncılık alanıyla sürdürmeyi hedefliyor. Zorlu Center bu alandaki ilk adımını, Fatoş Üstek'in editörlüğünde, Bülent Erkmen'in konsept ve tasarım çalışmaları ile mimari ve çağdaş sanat buluşmasının en güzel örneklerinden birisi olan 'Beklenmedik Karşılaşmalar: Mimarlıkla İlişki Bağlamında 2000'li yılların Çağdaş Sanat Çalışmaları' kitabı ile atıyor. 2000'li yıllarda gerçekleştirilen çağdaş sanat yapıtlarından seçkiler sunan kitap, mimarlık ve çağdaş sanatı birlikte sunan nadir çalışmalar arasındaki yerini almaya hazırlanıyor. 

Uluslararası sanatçıların mimarlık ile ilişkilenen üretimlerinin yer aldığı kitap, günümüzde birbiriyle sıkı ilişkiler kuran bu iki alanın ortaklıklarını gün ışığına çıkarıyor. Mekân, yer, uzam ve alan kavramlarının güncel üretimlerini, birbirinden farklı çağdaş sanat yapıtlarıyla görünür kılıyor. İzleyicisinin yapıtı deneyimlediği örneklerle, çağdaş sanatın sadece izlenen bir üretim olmadığının altını çiziyor.


Dünyaca ünlü 50 sanatçının 50 eseri ilk kez bir yayında toplanıyor

Kitap, genişleyen kamusal alanda sanat üretiminin öncü isimlerinden Dan Graham, James Turrell, Bruce Nauman gibi önemli isimlerin güncel çalışmalarının yanı sıra; Anish Kapoor, Ayşe Erkmen, Fischli & Weiss, Jenny Holzer, Sarkis gibi uluslararası alanda tanınmış sanatçıları bir araya getiriyor. 50 sanatçının, dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştirdikleri çoğunlukla kalıcı olarak üretilen 50 yapıtını inceleyen kitap, bu yapıtlar üzerine hazırlanmış kısa yazıların yanı sıra, sanat ve mimarlık alanında etkin olan söylemler üzerine kapsamlı bir yazı da içeriyor.


  Kristal Kaya, 2008, Ayşe Erkmen. Paslanmaz çelik, motorlu yapı1,5 x 2 x 3,75 m. NRW Bank, Düsseldorf, Almanya, 2008.
 
Foto: ©Ayşe Erkmen


'Beklenmedik Karşılaşmalar', 2000 yılından bu yana sergilenmiş, çevrelendiği mimari alanla kuvvetli ilişkiler kuran sanat çalışmalarından geniş bir seçki sunuyor. Kitap, görsel sanatlar alanında mimari bir boyutu olan ve durumlar yaratan yakın dönem çalışmalarına odaklanıyor. Kitap için seçilen her bir sanat çalışması; kavramsal boyutunu, yerleştirilmiş olduğu mekân ile ilişkisini ve toplumsal-mimari önermesini tasvir eden kısa bilgilendirme metinleriyle birlikte sunuluyor.


  Kare Çöküntü, 2007, Bruce Nauman. Çimento ve cam 25 x 25 m. Münster Skulptur Projekte'nin, Ars'ın ve Dacs'ın izniyle.
  Foto: © Roman Mensıng
 

'Beklenmedik Karşılaşmalar' kitabını hayata geçiren Fatoş Üstek ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi, Şubat ayında İş Dışı bölümümüzde okuyabilirsiniz.Kültür ve sanat hayatının buluşma noktası: Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM)

Zorlu Center projesi geliştirilirken, İstanbul'un en çok ihtiyaç duyduğu konulardan birinin de kültür-sanat etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği alanlar olduğu gözlemlendi. Bu konuda üzerine düşeni yapmak hedefiyle hareket eden Zorlu Gayrimenkul, Performans Sanatları Merkezi'ne, İstanbul'un bu alandaki ihtiyaçlarını da dikkate alarak Zorlu Center içerisinde önemli bir yer ayırdı.

Başlı başına bir sanat eseri niteliğinde olan İstanbul'un yeni Performans Sanatları Merkezi, sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı bir sanat merkezi olarak tasarlandı. Aynı zamanda Londra - West End, New York - Broadway'de gösterimi gerçekleşen müzikallerin ve oyunların dünya prömiyerlerinin sergileneceği Performans Sanatları Merkezi, tam 50.000 metrekarelik alana sahip.

Yıl boyunca hem akşam hem de gündüz gerçekleşecek aktivite ve performanslar ile yaşayan bir merkez olması planlanan Performans Sanatları Merkezi, 3 bin 70 kişilik kapasiteyle Türkiye'nin en büyük gösteri sanatları merkezi olacak. Merkez açıldıktan sonra, dünyanın önde gelen müzikalleri, konserler, dinletiler, tiyatro ve dans gösterileri, geçici ve kalıcı sergiler ile müzayedeler gibi birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapacak.

4 farklı kotta her türlü ihtiyaca yönelik irili ufaklı salon ve fuaye alanlarında etkinlik ve sergilerin yer bulacağı Performans Sanatları Merkezi'nde, biri amplifiye akustik özelliğe sahip 2.300 kişi kapasiteli; diğeri doğal akustik donanımla tasarlanan 770 kişi kapasiteli iki salon, İstanbul'u dünyaca ünlü eserlerle buluşturacak. Farklı katlarda her türlü ihtiyaca yönelik toplam 20.000 metrekare fuaye alanında sergi, kafe, elektronik kütüphane, çocuklara yönelik etkinlik alanları ve mağazalar da bu merkezin içinde yer alacak. Tüm katlardaki bağlantılar sayesinde rezidanslardan, alışveriş merkezine, otelden ofislere kadar Zorlu Center'ın diğer bölümlerine kolayca ulaşım sağlanacak. 


İlişkili Haberler
"Beklenmedik Karşılaşmalar"ı Yaratıcılarına Sorduk...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :