"Yıldızlara Uçmayın!"

Filiz YAVUZ / 22 Ekim 2008


İçinde 18 uluslararası sanatçının enstalasyonlarının yer aldığı Mobil Sanat Konteynırı Central Part'ta. Chanel'in efsanevi yaratıcı direktörü Karl Lagerfeld'in projelerinden biri olan ve Zaha Hadid'din elinden çıkan konteynır UFO'ya benzeyen görüntüsü ile göz dolduruyor.The New York Times için Mobil Sanat Konteynırı'nı ziyaret eden Julie V. Iovine eline tutuşturulan mini teyipten gelen "Panik yapmayın, uzaklaşmayın" sesi ile gezinin başladığını anlıyor ve Jean Moreau'ya benzettiği sesin peşine takılıyor.

"Bu enstelasyon, sanat ve mimarinin iyi bir biçimde beslediği ticaret arasındaki çöküntünün güzel bir örneğini oluşturuyor" diyen Julie V. Iovine pavyonun dalgalı olan üst kısmına; ziyaretçilerde "süzülme" isteği yaratan kaygan fiberglass malzemeye ve bu malzemenin katlanması ile elde edilmiş olan detaylara dikkat çekiyor. Julie V. Iovine siyah derinin, kırmızı, mor, kestane rengi ve şeffaf kiremitlerin ziyaretçilere içsel yolculuk önerdiğini söylüyor.Tam da bu içsel yolculuk esnasında teybinden "Yıldızlara Uçmayın!" diye bir komut geldiğini aktaran Julie V. Iovine interaktif sergileme alanındaki işler hakkında da şunları diyor; "İronik eklentilerden ihlam almış sanatsal işler de gösterimde. Örneğin iç tasarım nesnesı olarak devasa boyutlardaki bir para çantası kullanılıyor. Diğer işler çantanın içindeki altın saat, patlayan inciler ve altın çanta sapı."

Hadid'in gerçeküstü tasarımlarının, Chanel gibi köklü ve avantgarde bir markanın çağdaş sanat ve tasarımla kaynaşması için doğru tercih olduğunu düşünen Karl Lagerfeld mimarlıkla modanın bu birlikteliğinin "galeri" anlayışına gösterişli ve yeni yorumlar getireceğini belirtiyor.

Haber, mimarizm.com ve The New York Times'ın kurumsal web sitesinden derlenmiştir.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :