Yeni Yılı Müjdeleyen 'Mimar Ağaçları'

mimarizm.com / 25 Aralık 2013

Yeni yıl için geri sayıma geçerken, mimarların tasarladığı yılbaşı ağaçlarından bir potporiyi sayfalarımıza taşıyoruz...


Gelenek ve ritüel ile kol kola yürüyen ağaç süsleme eylemi, minimalist mimar dokunuşu ile birleştiğinde ortaya nasıl sonuçlar çıkar? İşte yanıtı...


 


               
Subtle Design'ın mimarlık akımlarını yılbaşı ağaçları üzerinden betimleyen illüstrasyonu da yılbaşı neşemize neşe katıyor!
Her türlü süsten imtina eden mimar kişi, yılbaşı -ve onu önceleyen Noel- kutlamalarının tasarım ayağına iki karalama, bir uygulama ile destek verdiğinde, 'sürdürülebilir' ama bir o kadar estetik yoksunu plastik çam ağaçlarının yerini hangi objeler alıyor?


Yurtdışındaki örneklere geçmeden önce, Türkiye'den bir yılbaşı ağacıyla başlayalım...

Maçka Sanat Galerisi için mekâna özel bir yılbaşı ağacı tasarlayan Nevzat Sayın, ‘Yeni Yıl Ağacı'nı şöyle anlatıyor:

"Mehmet Konuralp tasarımı olan Maçka Sanat Galerisi'nde zemin ve duvarlar 10x10 seramik karolardan oluşuyor, bütün boyutlar da bu karonun katlarından. Ben de aynı yolu izleyip, 10x10 göz aralığı olan ve inşaatlarda çokça kullanılan malzemelerden olan çelik hasırı kullandım ve bir 'yılbaşı ağacı'ndan beklenen piramidal yapıyı bu gridal levhaları belirli bir düzende kesip, yeniden bir araya getirerek oluşturmaya çalıştım. Konuralp'in yıllar önce yaptığından kopya çekerek yaptığımı yılbaşı aralığında kısa bir süre için onun mekanına yerleştirmeyi denedim."


 
Nevzat Sayın'ın Maçka Sanat Galerisi'ni süsleyen ağaç tasarımı
fotoğraf: Dila Gökalp


Sayın'ın Yeni Yıl Ağacı, 2 Şubat 2014 tarihine kadar galeride ziyaretçileri karşılayacak.


Haberin devamı için >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :