Champs Elysées'nin Yılbaşı Neşesi; 'Tree Rings'

İnci Zeynep KABAN / 27 Aralık 2012

Mimari aydınlatma ve ışık enstalasyonu alanlarında 18 yıllık deneyime sahip, Belçika merkezli bağımsız aydınlatma firması ACT Lighting Design'ın Türkiye temsilcisi İnci Zeynep Kaban, Paris'in ünlü caddesi Champs Elysées'de gerçekleştirdikleri 'Tree Rings' adlı yılbaşı aydınlatma enstalasyonunu Mimarizm için kaleme aldı.
Paris'in ihtişamlı caddesi Champs Elysées'yi katedecek yılbaşı aydınlatması için 2010 yılında açılan uluslararası yarışmaya katılan 27 firma arasından birinci seçilen ACT Lighting Design, 'Tree Rings' projesini 4 yıl boyunca sergileme hakkı kazandı.

Koert Vermeulen ve Marcos Vinals liderliğinde uygulamaya dönüştürülen tasarım, Champs Elyseées caddesi için sunulan 'ilk doğal enerjili aydınlatma enstalasyonu' olarak bu sene de yerini aldı.

İnsan ile doğa arasındaki uyumu vurgulamayı amaçlayan enstalasyonun iskeleti tasarlanırken, proje alanındaki ağaçlara hiçbir zarar verilmemesine özen gösterildi. Cadde üzerindeki 200 ağaca yerleştirilen 3 LED halka, insan ve doğa arasındaki birlik ve bütünlüğü simgelerken, geçen seneden farklı olarak enstalasyona, perde biçimli pırıltılı ışıklar eklendi.
Renk kombinasyonlarında yapılan değişiklik, bir moda caddesi olan Champs Elysées'den esinlenerek, 2013'ün moda, medya ve sanat trendleri doğrultusunda belirlendi. Ayrıca, gecenin farklı zamanlarını, Noel ve yılbaşı gecesi gibi özel günleri vurgulamak için dinamik bir programlama ile altın rengi, lavanta moru, şarap kırmızısı, beyaz, gümüş, mavi renklerinin kullanılması sağlandı.

'Tree Rings' aydınlatma enstalasyonu için kurulan fotovoltaik çiftliği ve projede kullanılan LED'lerle caddedeki enerji tüketimi, 2006 yılına göre %90 azaltıldı.Projenin 2012-2013 uygulaması, ‘dünyanın en güzel caddesi'ne estetik ve göz alıcı bir etki kattı. Hem çevresel hem de toplumsal açıdan duyarlı bir proje olarak niteleyebileceğimiz 'Tree Rings' için yapılan masrafların büyük bir kısmı, Champs Elysées'deki dükkan sahipleri ve özel sponsorlar tarafından karşılandı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :