YEM'den Eylül-Ekim Aylarında Mimar ve Tasarımcı Geçidi

mimarizm.com / 06 Eylül 2011
12. İstanbul Bienali'nin rüzgarı, henüz başlamasına bir hafta kala etrafı kasıp kavursun, bayram tatilinden henüz dönen sanat ve tasarım meraklıları ise yeni sezon için avuçlarını kaşıyadursun, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) hareketli iki aya hazırlanıyor. Ünlü mimar ve tasarımcıları yoğun bir program ile ağırlayacak olan YEM, canlı bir sonbahar durağı olmayı vaat ediyor.

Yapı-Endüstri Merkezi'nin 2011 sonbahar maratonu, 14 Eylül Çarşamba günü Kurye Video Organizasyon'un "Space Invaders" sergisini merkezine alan Kurye '11 Video Festivali ile başlayacak. Festivalde, popüler kültür ve görsel sanatlar için önemli bir referans kaynağı olan ve yarattığı gerçekçi/inandırıcı evrenlere sayısı sürekli artan oyuncuları çekmeye devam eden video oyunları ele alınacak. 'Kurye 11' festivalinde, uluslararası ve yerel sanatçıların işleri üzerinden oyun dünyası ve gerçek dünya arasındaki giderek daha da bulanıklaşan sınırlara işaret edilecek.

12. İstanbul Bienali ile Uluslararası Elektronik Sanatlar Sempozyumu 'ISEA'nın paralel etkinlikleri arasında yer alan Kurye '11 Video Festivali'nin ikinci gününde, bienal açılışına paralel bir diğer etkinlik, Pecha Kucha Night Vol. 11 düzenlenecek. 15 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek olan PKN Vol.11, "Dünyayı Kim Yönetiyor? Oyun ve Politika" başlığı altında "oyunlarda dünyayı yönetenler" ile "dünyayı oyunlarla yönetenler"i mercek altına alan konuşmacılar ağırlayacak.

YEM'in tasarımla dolu Eylül ayındaki son konukları ise tasarım danışmanlığı, stratejik tasarım yönetimi, ürün ve hizmet tasarımı, mühendislik tasarımı, prototip hazırlama, paketleme tasarımı, ürün mühendisliği gibi çok geniş bir alanda hizmet veren Hollandalı tasarım grubu Hollanda Tasarım Grubu NWXSE olacak. NWXSE'yi temsilen Jos Oberdorf (NPK Tasarım), Matthijs vanDijk (KVD) ve Marcel Vroom (MVAVD) 27 Eylül 2011 Salı günü "Sonsuza Uzanan Kentler: Sürdürülebilir Bir Kentsel Deneyim Tasarlamak" başlıklı bir konferans verecek.

Yapı-Endüstri Merkezi, İstanbul Fashion Week ve İstanbul Bienali'nin açılışını yaptığı sezonu Ekim ayında mimarlık sohbetleri ile devam ettirecek. YEM'in ilk mimar konuğu, 6 Ekim 2011 Perşembe günü "Doğal ve Yapay" başlıklı bir konferans verecek olan ünlü Fransız mimar Dominic Perrault olacak.

Perrault'yu, 11 Ekim 2011 Salı günü saat 19.00'da yapı ve mimarlık sektörünün önde gelenleri ile buluşacak dünyaca ünlü İngiliz yapı mühendisi Tim Macfarlane izleyecek. Farlane "Cam Mimarisi'nde Yapısal Çözümler" başlıklı konferansında, yapısalcı mühendisin karşılaştığı zorlukların nasıl giderilebileceği ile kodlanmış pratiklerin rehavetinden sıyrılan mühendisliğin ne denli heyecan verici ve yenilikçi sonuçlar doğurabileceğini aktaracak.

YEM'deki ünlü mimarlar geçidi; İskoçya Parlamento Binası, Hamburg Hafencity Limanı, Diagonal Mar Park, Expo Shanghai 2010 İspanyol Pavyonu gibi önemli projelere imza atan İtalyan mimar Benedetta Tagliabue ile devam edecek. Tagliabue, 27 Ekim 2011 Perşembe akşamı "Zihinsel Peyzajlar" başlıklı bir konferans verecek.

Alejandro Zaero-Polo ile FOA'yı (Foreign Office Architects) kuran, pratiğin dağılması ardından kurucu başkan olarak Farshid Moussavi Mimarlık (FMA) bünyesinde faaliyetlerine devam eden mimar ve mimarlık profesörü Farshid Moussavi ise, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda 29 Kasım 2011 Salı günü Yapı-Endüstri Merkezi'nin davetlisi olacak. Bu diğer güçlü kadın mimar figürü, YEM Yayın tarafından "Biçimin İşlevi" adıyla Türkçe'ye kazandırılan "The Function of Form" kitabını da konferans akabinde ilgilileri için imzalayacak.

YEM'in 2011-2012 sezonunda mimarlar ve tasarımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen son ve en güncel duyuruları için Mimarizm 'i takip edin.


Tüm Yapı-Endüstri Merkezi etkinliklerini izlemek için yemetkinlik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :