YEM 40. Yılını Mimarlık Camiasıyla Kutladı

Filiz YAVUZ / 10 Nisan 2008
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) 40. yılını mimarlık camiasıyla birlikte kutladı.Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü, Mimarın İlk Yapısı Ödülü, YEM Medya Onur Ödülü ve YEM Mimari Tasarım Ödülleri'nden oluşan YEM Ödülleri'nin de verildiği, YEM'in Fulya'daki yeni ofisinde gerçekleştirilen YEM 40. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama gecesine, basının yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmadı.

Doğan Hasol


Açılış konuşmasını yapan Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, 1968 yılında kurulan Yapı-Endüstri Merkezi'nin, dünyada değişim rüzgarları estiren "68 Kuşağı"ndan olduğunu ifade etti. Hasol, YEM'in 40 yıl sonra yeni mekana taşındığını söyleyerek, "Yeni yerimiz mimarların, mühendislerin, tasarımcıların, öğrencilerin ortak etkinlik mekanı olacak" dedi. Sektör temsilcilerine birlikte yürüdükleri 40 yıl için teşekkürlerini sunan Hasol, ayrıca Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e, yeni mekanı yapan Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık Bürosu'na ve YEM çalışanlarına da teşekkür etti.

YEM'in birikimini topluma aktarmak ve Türkiye'de mimari çevreye duyulan ilgiyi arttırmak amacıyla ilk kez düzenlenen, Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü, Mimarın İlk Yapısı Ödülü, YEM Medya Onur Ödülü ve YEM Mimari Tasarım Ödülleri'nden oluşan YEM Ödülleri, gecede sahiplerini buldu.

Doğan Hasol, Doğan Hızlan


YEM Medya Onur Ödülü Doğan Hızlan'ın

Nuri Çolakoğlu, Oktay Ekinci, Betül Mardin, Doğan Tekeli ve Bülend Tuna'dan oluşan seçici kurul, YEM Medya Onur Ödülü'ne Doğan Hızlan'ı layık görürken, YEM Medya Onur Jüri Özel Ödülü'nü ise Melih Aşık ve Yalçın Bayer'e verdi. Hızlan, Aşık ve Bayer, ödülleri Doğan Hasol'un elinden aldı.

Hızlan, ödülün kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını ifade ederek şunları söyledi; "Kitap çıkaran her yer benim için kutsaldır. YEM'in eski bir izleyicisiyim. Mimarlıktan anlamam, ama mimarlığın kent için çok önemli olduğunu biliyorum. Dolayısıyla, alanım dışında beni bu ödüle layık gören Juri üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum."

Melih Aşık ise YEM'in, sosyal sorumluluk projelerinin önemine dikkat çekti.

Betül Mardin
"Mimarlık ve kent konuları medyada yeterince yer almıyor"

Ödül Töreninden sonra söz alan Betül Mardin, Seçici Kurul'un yaptığı değerlendirme sonunda mimarlık ve kente ilişkin konuların toplum gündemine taşınmasına aracılık eden medyaya yönelik bazı saptamaların ve önerilerin dillendirildiği "Yem Medya Onur Ödülü Seçici Kurulu Basın Çağrısı"nı okudu. Mardin, Türkiye'de mimarlık ve kente ilişkin konuların medyada yeterince yer almadığını ifade ederek şunları söyledi;

"Bir kültür ve sanat eylemi olan mimarlığın yedi temel sanattan biri olduğunun altını çizen kurul, mimarlığın insan yaşamını her açıdan zenginleştirmek için vazgeçilmez olduğunu vurgular. Seçici kurul, YEM Medya Onur Ödülü aracılığı ile, ülkemizde hiçbir ulusal basın organında ya da televizyon kanalında düzenli olarak yayımlanan bir mimarlık köşesi / bölümü / sayfası / programı bulunmadığının altını çizerken, bütün basın organlarını mimarlık konusunda duyarlılığa davet etmektedir. Kurul ayrıca, TMMOB Mimarlar Odası'nın ve Yapı-Endüstri Merkezi'nin medya mensuplarının bu konuda daha bilinçli haber yapabilmelerine destek vermek amacıyla konuya ilgi duyan gazetecilere yönelik bilgilendirme toplantıları/kurslar düzenlemelerini önermiştir."

İhsan Bilgin, Ülkü Arıoğlu, Boğaçhan Dündaralp, Sinan Omacan


YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü Boğaçhan Dündaralp ve Sinan Omacan'ın

Emre Arolat, Prof. Dr. İhsan Bilgin, Behruz Çinici, Ayşe Hasol Erktin ve Orhan Şahinler'in jurisini oluşturduğu YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü, İstanbul'daki NP12 Evleri ile Boğaçhan Dündaralp ve Konya'daki Çatalhöyük Koruganı ile Sinan Omacan tarafından paylaşıldı.

YEM Mimarın İlk Yapısı İşveren Ödülü ise daha önce inşa edilmiş yapısı bulunmayan genç mimarlarla işbirliği yaparak, başarılı yapıların gerçekleştirilmesine olanak veren Çatalhöyük Koruganı'nın işvereni Kültür Bakanlığı Çatalhöyük Araştırma Proje Başkanı olan HODWER ve NP12 Evleri'nin işvereni Yapı Konut A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ülkü Arıoğlu'na verildi.

Ödül sahipleri, ödüllerini İhsan Bilgin'den aldı.YEM Mimari Tasarım Ödülleri

Son dönem Türk Mimarlığı adına nitelikli bir seçkiye dikkat çekmek amacı taşıyan YEM Mimari Tasarım Ödülü için on beş yıl içinde (2003 –2007 yılları arasında) yapımı tamamlanmış olan nitelikli yapılar ön elemeden geçirilerek, internet üzerinden oylamaya sunuldu. 3.000'in üzerinde ziyaretçinin oyladığı yapılardan en çok oy alarak YEM Mimari Tasarım Ödülleri'ne almaya hak kazanan isimler şunlar oldu; Ortadoğu Teknik Üniversitesi MATPUM Binası ile Abdi Güzer, Beysukent'te Konut ile Ven Mimarlık'tan Gül Güven, Akfırat Belediye Binası ile Geyran Mimarlık'tan Kenan Geyran, Esenboğa Havalimanı ile Ercan Çoban, Suzan Esirgen, Süleyman Bayrak, Ahmet Yertutan ve L Binası ile Onur Özsoy, Yüksel Öztürk, Kıvanç Gürtaş.

Ödülleri, Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdür Güven Cantürk takdim etti.

YEM Mimari Tasarım Ödülleri seçkisi www.yemodul.com adresinden izlenebilir.

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülleri de sahiplerini buldu

Etkinlikte, yapı malzemesi alanındaki ilk ve tek ödül olan "Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü" de sahiplerini buldu. Yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü'nü bu yıl, ISIDAÇ 40 - Kalsiyum Aluminatlı Çimento ile Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş.'nin, Altın Çekül Yapı Ürün Teşvik Ödülü ise Bluesafe Prosonic adlı ürün ile Mardav Yalıtım ve İnş. Malz. San. ve Tic. A.Ş. ile Sanifoam Sünger San. A.Ş.'nin oldu.

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülleri, Doğan Hasol tarafından verildi.Ödül töreninden sonra sahne alan Enbe Orkestrası, son 40 yılın müziklerinden hazırladığı özel programla davetlilere keyifli saatler yaşattı.

Haber: Filiz YAVUZ
Fotoğraflar: Mesut TUFAN

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :