Yayalar Sonunda Dile Geldi: 'Kaldırım Nerede?'

mimarizm.com / 08 Nisan 2013Sokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki sorunlara dikkat çekmek amacıyla ‘Kaldırım Nerede?' kampanyasını başlatıyor. İnteraktif bir katılımla gerçekleşecek projede, kaldırımlardaki sorunların kentlilerle birlikte tespit edilmesi hedefleniyor.


Kaldırımlar, yayalara güvenli yürüyüş alanı sunan sokağın temel parçasıdır. Her kentin güvenli ve kaliteli bir yaya erişimine sahip olması gerekir. Peki, şehirlerimizdeki kaldırımlar ne durumda? Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların kaldırıma taşması, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, standartlara uymaması, engelli erişimine uygun olmaması, yürürken sürekliliğin bozulması gibi pek çok sorunun farkında mıyız?

Sokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla ‘Kaldırım Nerede?' kampanyasını hayata geçiriyor.‘Kaldırım Nerede?' kampanyası, Türkiye genelinde hakim bir soruna dikkat çekerek tüm yayaları kaldırımların mevcut durumunu analiz etmeye çağırıyor. Kaldırımda yürürken karşılaştıkları problemleri ‘Kaldırımölçer' bandı ile işaretleyen katılımcılar, durumun fotoğrafını çekerek #kaldirimnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşabilecek.

Kaldırımlardaki sorunlara yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan kampanya kapsamında çekilen fotoğraflar kaldirimnerede.sokakbizim.org sitesinde yayınlanacak.


Kampanya ile yerel aktörlerin dikkatini çekmeyi amaçlayan Sokak Bizim Derneği, kuruluş yıldönümüne denk gelen 5 Nisan'da kampanyayı başlattığını duyurdu. ‘Kaldırımölçer' bandının temini ile ilgili detaylı bilgiye Sokak Bizim'in internet sitesi üzerinden erişmek mümkün.

Tanıtım videoları Sarraf Galeyan Mekanik (SGM Stüdyo) tarafından hazırlanan ‘Kaldırım Nerede?' kampanyasının kullanım kartlarını Melis Basmacı tasarladı.


Kaldırım 130

Kaldırımların fiziksel özellikleriyle ilgili farklı standartlar bulunmaktadır. Fiziksel standartlar konusunda temel bir referans olan Neufert, kaldırım genişliğinin net minimum 1.50 metre olması gerektiğini belirtmektedir. İnsan odaklı ulaşım çalışmalarıyla tanınan Victoria Transport Policy Institute (VTPI) Kurucusu ve Direktörü Todd Litman ise kaldırım genişliğinin net minimum 1 metre olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Sokak Bizim Derneği, ‘Kaldırım Nerede?' kampanyası kapsamında bu standartlardan faydalanarak ideal bir minimum kaldırım genişliği tanımlıyor. Bir insanın omuz genişliğinin 50 santimetre olmasından yola çıkan Dernek, bir insanın rahatlıkla yürüyebileceği genişliği 65 santimetre, iki insanın yan yana yürüyebileceği genişliği 130 santimetre olarak belirliyor.


Sokak Bizim Derneği Hakkında


Sokak Bizim Derneği, kentsel problemler etrafında alternatif çözümler geliştirmek için 2007 yılında kuruldu. Çalışmalarına 2010 yılına kadar inisiyatif biçiminde devam eden ekip, bu yıldan itibaren dernek olarak faaliyet göstermeye başladı. Kentsel ulaşım ve sokak kültürü konularında çeşitli etkinlikler, organizasyonlar ve röportajlar gerçekleştiren Dernek, bu konularda toplumsal bir farkındalık yaratmak amacı güdüyor. İstanbul'un 12 farklı sokağında gerçekleştirdikleri ‘Ayda Bir Gün Sokak Bizim' etkinlikleriyle çokça dikkat çeken Sokak Bizim Derneği, diğer sivil toplum örgütlerinin de desteğini alarak alternatif projeler üretmeye devam ediyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :