Sokak Bizim Derneği 5. Yılını Yeldeğirmeni'nde Kutladı

Ilga CENGİZ / 08 Nisan 2015


Sokak Bizim Derneği, serüveninin 5. yılını yine olmayı en çok sevdiği yerde, "sokakta" kutladı...


Sokak Bizim Derneği, 5 Nisan Pazar günü bir etkinlik düzenleyerek 5. kuruluş yılını kutladı. Etkinlik için Kadıköy'de buluşan dernek üyeleri ve katılımcılar, Yeldeğirmeni Mahallesi'nin ara sokaklarını keşfe çıktılar. Sokakta olmak, sokaklarda konforlu bir şekilde özgürce yürüyebilmek ve güzel bir kentte yaşamak hayaliyle yola çıktıkları Sokak Bizim serüveninin 5. yılını da yine olmayı en çok sevdikleri yerde, "sokakta" kutladılar.

Derneğin 5. kuruluş senesini kutlamak amacıyla Yeldeğirmeni'nde gerçekleştirilen etkinlikte, mahallenin önemli yapılarına ve MURAL-İST Yeldeğirmeni Duvar Sanatı Festivali 'nde yapılmış olan duvar resimlerine odaklanan bir rota üzerinden bir gezi düzenlendi. Katılımcılar, tarihi yapıları, duvar resimlerini ve sokakta oynayan çocukları fotoğraflayarak Yeldeğirmeni'ni ve sokaklarını keşfettiler.Şehir yaşantısının önemli bir parçası ve ortak kullanım alanı olan sokakların insan odaklı kullanımına vurgu yaparak bu konuda toplumsal bir farkındalık yaratmayı ve alternatif çözümler üretmeyi amaçlayan Sokak Bizim Derneği, Yeldeğirmeni'nde gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında öncelikle mahallenin kuruluş öyküsüne, geçirdiği değişimlere ve mahalledeki önemli yapılara odaklandı.

1909 yılında inşa edilen, 1903-1908 yılları arasında Haydarpaşa Garı'nın yapımında çalışan İtalyan mühendislerin kaldığı İstanbul'un ilk apartmanlarından İtalyan Apartmanı, nam-ı diğer Valpreda Apartmanı, bu anlamda gezinin önemli odaklarından biriydi.


MURAL-İST festivali boyunca yapılmış olan duvar resimleri de gezi güzergahının temel odakları arasındaydı. Duvar resimlerinin büyük bir kısmı, otopark olarak kullanılan bir alanın sınırını oluşturan bina cephelerinde yer alıyordu.Beşinci yıl kutlamasında ayrıca, Sokak Bizim ile YKM ortaklığında Yeldeğirmeni Taşlı Bayır Sokak'ta gerçekleştirilen "Sokağını Yaşa" etkinliğinin kapsamı ve sonuçları da aktarıldı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :