WAF'ta İlk İki Günün Birincileri Belli Oldu

mimarizm.com / 05 Kasım 2009

WOHA tarafından tasarlanan Bangkok'taki "Tropikal Gökdelen

"Az Çoktur" teması altında bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali WAF 2009'da, Süha Özkan ve Doğan Hasol'un da içinde bulunduğu, ünlü mimarlar ve eleştirmenlerden oluşan jüri, mimarları tarafından canlı olarak anlatılan binalar arasından ilk iki günün birincilerini seçti. WOHA, hem ilk gün Bangkok'taki "Tropikal Gökdelen" ile "Yüksek Yoğunluklu Konut" dalında, hem de ikinci gün "Singapur Bras Basah Toplu Hızlı Transit İstasyonu" ile "Ulaşım" kategorisinde birinciliğe hak kazanarak WAF 2009'un iki ödül birden alan ilk mimari ekibi oldu.

WAF birinci gün kategori birincileri

Heyecan verici olduğu kadar pratik ve işlevsel bulunan, iyi kamu binası dalındaki birinciliğin sahibi Zagreb Acil Durum Terminal Binası'nın mimari tasarımı Hırvat Produkcija 004 Architects grubuna ait.

Peter Rich Architects tarafından tasarlanan Güney Afrika'daki "Mapungubwe Kültür Merkezi", yerel malzeme ve işçilik kullanılarak gelenek ve çağdaşlığın harmanlanmış olması nedeniyle "Kültürel Binalar" dalında birinciliğe değer görülürken, WAF 2009'un "En İyi Tatil Yapısı" olarak ise İsveçli "Murman Arkitekter"in tasarladığı İsveç Kar Restoran seçildi.

21. yüzyılın konut standartlarına yenilik getirdiği için ‘Met', WOHA tarafından tasarlanan Bangkok'taki "Tropikal Gökdelen" "Yüksek Yoğunluklu Konut" dalında birinciliğe hak kazandı.

Avustralya'nın Mornington Yarımadası'ndaki, origamik şişe formundaki yazlık konut WAF 2009'un "En İyi Müstakil Konut"u olurken Hintli Morphogenesis'in yaptığı Hindistan Moda Akademisi ise "Dünyanın En İyi Eğitim Yapısı" seçildi.

TKTS Bilet Gişesi ve Father Duffy Meydanı Projesi "Yenileme" dalında birinci oldu. Konsept tasarımı Avustralyalı Choi Ropiha'ye, mimari tasarımı ise ABD'li Perkins Eastman'a ait olan yapının içinde bulunduğu plazanın mimarı tasarımını William Fellows (PKSB) ve strüktür tasarımı da Dewhurst MacFarlane and Partners yapmış.

Dünyanın En İyi Büro Bina "Behnisch Architekten"in yaptığı "Unilever Almanya Genel Müdürlük Binası" olurken, Brezilyalı Isay Weinfeld tasarımı olan Havaianas  mağazası ise Dünyanın En İyi Alışveriş Yapısı" oldu.


WAF ikinci gün kategori birincileri

Geleceğe dönük projeleri içeren WAF'ın ikinci gün kategorilerinin birincileri açıklandı. "Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Ticari Projeler" kategorisinde a-lab mimari grubunun tasarladığı Statoil Hydro Bürosu birinciliğe değer bulundu.

A4 Studio tasarımı Macaristan'da yapılması planlanan Szentendre Mezarlığı, "Yarışmalar" dalında ipi göğüslerken, "Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Kültürel Projeler" kategorisinde ise Shangay 2010 Expo sergisi için Miralles Tagliabue Embt tasarımı olan İspanya Pavyonu bugün (6 Kasim) yarışacak projelerin arasında katılmaya hak kazandı.

Various Projects tarafından tasarlanan Mobil Performans Stüdyosu gece etkinlikleri için önerdiği şişme cidarıyla  "Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Deneysel Projeler" dalında birinci seçildi.

Festivalin "Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Nazık Planı Ölçeğindeki Projeler" kısmında ise Entasis'in, Kopenhag'da Carslberg üretim tesislerinin bulunduğu alanın yeniden canlandırılmasına yönelik tasarladığı ‘Bizim şehrimiz bizim kamusal alanımız' isimli proje birinci oldu.

Türkiye'den Tabalıoğlu Mimarlık'ın Kişebükü Yazlık Konutları'nın ve Emre Arolat Architects'in Likor ve BCD Konutları'nın da yarıştığı Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Konut Projesi" kategorisinde Dominika'dan "Dominica Metro Beach" ile Büro II birinciliğe değer bulundu.

"Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Sağlık Yapıları Projesi" dalında Birlesik Arap Emirlikleri'nde yapılması planlanan Al Jalila Cocuk Hastanesi projesiyle Studio Altieri Spa birinci olurken, Sağlık Projeleri alanında birinciliği Meksika'dan "Telethon Tampico" ile Sordo Madaleno Arquitectos aldı.

Çin Turenscape'teki ‘Adaptasyon Paletleri" , yeni nesil peyzaj tasarımı ile "Peyzaj Mimarlığı"nda birinciliği kimseye vermezken, "Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Peyzaj Projesi" dalında "Design for London" ekibinin "Doğu Londra Yeşil Bandı" en iyi seçildi.

Ulaşım kategorisinin birincisi ise "Singapur Bras Basah Toplu Hızlı Transit İstasyonu" ile WOHA oldu. Berry Spor Salonu ile Allen Jack+Cottier "Spor" dalında birinici olurken, üretim, enerji ve geri dönüşüm alanının birincisi İspanya'da yapılan Bodegas Protos ile Rogers StirkHarbour+Partners oldu. "Sunum" dalının en iyisi Barselona Hayvanat Bahçesi için yaptıkları kafes tasarımıyla Battle&Roig Architects iken "Geleceğe Dönük Olarak Planlanan Alt Yapı Projesi" kategorisinin birincisi RVDG arquitectura+urbanismo tarafından yapılan Meksika Banliyo Tren İstanyonu olarak açıklandı.

Gün sonunda hem son günün kategorileri hem de "Dünyanın En İyi Binası" belli olacak.

Birincilik alan projelerden bazılarını görmek için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :