Universal EXPO İzmir 2020 Master Planı Erginoğlu & Çalışlar'a Emanet

mimarizm.com / 02 Nisan 2012

EXPO 2020 İzmir Alan Master Plan ve Fizibilite Çalışmaları işi ihalesini, Erginoğlu & Çalışlar'ın da aralarında bulunduğu CZ EXPO İZMİR Konsorsiyumu (ZED Event Management ve Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık) kazandı.

Toplam 5 ayrı aday grubun teklif verdiği ihaleyi kazanan konsorsiyumun ortakları Erginoğlu & Çalışlar, Şubat 2013'te Paris'te yapılacak jüri sunumuna dek, Zaha Hadid ve West 8 gibi dünyanın önde gelen mimarlık ve planlama pratikleriyle baş başa verecek.

Türkiye için büyük önem taşıyan Izmir EXPO 2020 projesini İzmir'in İnciraltı bölgesinde master planını oluşturacak olan Erginoğlu & Çalışlar, bu projeyi kentsel planlama ve peyzaj tasarımı danışmanları Zaha Hadid Architects, Prof. Dr. Süha Özkan, West 8 Urban Design & Landscape Architecture ve Y. Mimar Arman Akdoğan [IND] gibi önemli danışmanlarla birlikte yürütecek. Grubun hazırladığı master plan projelerinin Aralık 2012 tarihinden itibaren basına sunulması bekleniyor.

Projenin lider mimarlık ofisi olarak çalışacak Erginoğlu & Çalışlar'ın kurucu ortağı Y. Mimar Hasan Çalışlar, bu önemli projeyi konularında son derece profesyonel danışmanların katılımları ile gerçekleştirecek olmaktan mutluluk ve heyecan duyduğunu belirterek şunları söyledi:

"İzmir'in, dünyanın en köklü ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO'ya adaylığı sürecinde yer almak bizim için büyük onur. Çalışmalarımızla bu sürece katkımız olacağına inancımız sonsuz..."

Expo 2020 adaylık sürecinde İzmir'e rakip olan şehirler arasında Dubai (BAE), Ayutthaya (Tayland), Yekaterinburg (Rusya), Sao Paulo (Brazilya) bulunuyor. İzmir EXPO alanı master planının, 2013 Şubat ayında diğer dört şehir ile birlikte Paris'te tanıtılması planlanıyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :