Uçmayan Kağıt Uçak Devri Kapanıyor

mimarizm.com / 02 Eylül 2014


Kağıttan uçağını uçurmayı başaramayanlara müjde! Autodesk'in geliştirdiği 'Pteromys – Uçan Sincap' projesi ile dijital ortamda uzağa uçabilen kağıttan uçaklar tasarlamak artık mümkün.


Çocukluk yıllarında en az bir kez denenmiş olan kağıt uçak yapımı Autodesk teknolojisiyle artık çok daha kolay. Autodesk'in yeni tanıttığı 'Pteromys' projesiyle, kullanıcıların bilgisayarlarında kağıttan uçaklar tasarlamaları ve 'Make It Fly – Uçur' modu ile havalandırmaları mümkün…

Autodesk Research ekibinden dört araştırma görevlisinin, herkesin hayatında bir dönem kağıttan uçak yaptığı fikrinden yolan çıkarak oluşturduğu proje sayesinde başarısız kağıttan uçak devri sona erecek gibi gözüküyor. Zira, kelime anlamı 'uçan sincap' olan Pteromys ile her şeyi tasarlamak ve uçurmak mümkün. Tasarımı anında değerlendirmeye alan Pteromys, saniyeler içinde milyonlarca simülasyon üretebiliyor. Böylece uçağı en uzağa götürecek bir planör kolayca çiziliyor.Tasarla ve uçur!

Yazılımın kullanımı ise oldukça basit. Dijital ortamda tasarlanan uçağın -hangi açıdan fırlatılırsa fırlatılsın- gidebileceği rota yazılımın arayüzünde gerçek zamanlı olarak görülebiliyor. Ayrıca 'Uçur' modu kullanılarak, tasarıma en etkili kanat aerodinamizmi kazandırılıyor.

Mükemmelleştirilen tasarım 1 mm kalınlığında kartonlar kullanılarak, lazer kesiciler sayesinde rahatça birleştirilebilen uçak parçaları haline geliyor. İstenilen şekilde tasarlanan bu kağıt uçaklar ile jet uçağı yapmak dahi mümkün.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :