"TMMOB Haklı Mücadelesini Sürdürecek"

mimarizm.com / 10 Temmuz 2013

TMMOB ile ilgili yapılan yasa değişikliğiyle ilgili konuşan oda temsilcileri mesleğin ve meslek odalarının yetkilerinin ortadan kaldırıldığını belirtti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odalar, meslek odalarının yetkilerini ortadan kaldıran yasaya karşı ve gözaltına alınan üyelerinin serbest bırakılması için basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi'nde gerçekleşen toplantıda yapılan "TMMOB  haklı mücadelesini sürdürecektir" başlıklı ortak basın açıklamasında, gözaltına alınan Taksim Dayanışması birleşenlerinden olan oda temsilcilerinin serbest bırakılması istendi.

Bianet'in haberine göre, TMMOB ile ilgili yapılan yasa değişikliğiyle mimar, mühendislik ve şehir plancılığı mesleğinin ve meslek odalarının yetkilerinin ortadan kaldırıldığı belirtildi.

Yetki bakanlığa devrediliyor

"Torba Kanun"da dün geceyarısı AKP'nin isteğiyle geçen önergede TMMOB'un plan ve projelerde vize ve onay yetkisi kaldırılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredildi. Önergeye göre, harita, plan, etüt ve projeler; idare ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize ve onayına tabi tutulamayacak, tutulması istenemeyecek.

Yasaya göre, odaların denetiminden çıkan projeler, bilimsel değerlendirmeler yerine, Çevre ve Şehiriclik Bakanlığı'na bağlı estetik kurulunda değerlendirmeye alınarak kabul edilecek. Mimar ve mühendislerin mesleklerini sürdürmeleri için mesleki sicillerini oda kaydında tutmaları gerekirken, bu yetki de bakanlığa devrediliyor.

Tüm yetkilerin antidemokratik ve merkezci bir yaklaşımla bakanlıkta toplanmasının uluslararası meslek ölçütleri açısından uygun olmadığına dikkat çekilen ortak basın açıklamasında, yasanın geri çekilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulacağı belirtildi.

TMMOB yasası bu yılın başında yine torba yasa ile değiştirilmek istenmiş ancak TMMOB'un kampanyası neticesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile yapılan görüşmeler sonucu tasarı geri çekilmişti.

"Hem odaların hem de üyelerin yetkileri alınıyor"

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, yasanın hem odaları hem de üyelerin yetkilerini elinden aldığını vurguladı. Muhçu,"Mimarların müellif hakkı ellerinden alınıyor. Mesela tescilli bir bina, ya da meydan düzenlemesinde değişiklik yapılmak istendiğinde artık o projenin mimarına sorulmayacak. Binaların kimliğini ve şehircilik planlarını yok ederek tadilat yapabilecekler. Yani her yeri sahte Selçuklu mimarisine çevirebilirler. Bu yasa faşist rejimin mekansal anlayışının bir tezahürüdür."

Toplantıda konuşan temsilciler yasayla ilgili şunları söyledi:

Nedret Durukan (Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı):
Geceyarısı geçirilen bu yasa Gezi Direnişi'ndeki demokratik sürece karşı yapılan bir intikam yasasıdır. Bilim ve teknoloji belleğimizden silinmediği sürece biz halk yararına söz söylemeye devam edeceğiz. Biz profesyonel değil, odada gönüllü çalışan kişileriz. TMMOB, halkın bilim ve teknoloji gözü, bu yasayla bu gözü kör etmeye çalışıyorlar.

Nur Gülek (Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı):
TMMOB, kamu yararı için çalışıyor. Ağaçların yok edilmemesi, nükleer santral yapılmaması için mücadele ediyoruz. Toplumsal mücadelenin bir parçasıyız, haklarımızı elimizden alınsa bile kamusal alanda yapılması gereken her şeyi yapacağız.

Zeki Arslan (Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı):
Uzun süredir kanun hükmünde kararnamelerle TMMOB'un yetkileri sınırlandırılarak mesleki denetim elimizden alınmaya çalışılıyor. Biz gücümüzü denetim ücretlerinden değil, üyelerimizden alıyoruz. Elimizden alınan denetim nedeniyle sahte mimar ve mühendisler artacak, bu konuda daha önce yakalananlar ve haklarında işlem başlatılanlar var.

Ortak açıklamada yer alan imzalar:
Bilgisayar Mühendisleri Odası İstanbul Temsilciliği
Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Metalürji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi
Tekstil Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :