Tasarım Dünyasının Kılavuzu 'alldesign 2014' Sona Erdi

mimarizm.com / 24 Şubat 2014


alldesign konferansları bu yıl, dünyanın en önemli trend kahini Lidewij Edelkoort, tasarımın dahi çocuğu Karim Rashid, endüstriyel tasarımcı ve sanatçı Arik Levy, ünlü endüstri ürünleri tasarımcısı Ayşe Birsel, duayen mimar Mario Botta, tasarım ödüllerinin Oscar'ı olan Red Dot'ın fikir babası ve başkanı Prof. Dr. Peter Zec, ünlü grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni Stephan Bundi'nin de aralarında bulunduğu pek çok uzman ismi izleyiciyle buluşturdu.


Allevents tarafından BMW ana sponsorluğunda, Arçelik, Armaggan ve Işıklar Tuğla co-sponsorluğunda 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen "alldesign Uluslararası Tasarım Konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı" , tasarım dünyasını üçüncü kez İstanbul'da bir araya getirdi.Karim Rashid


Ayşe Birsel


Arik Levy


Hayatımızın her alanına yön veren tasarımın ele alındığı alldesign 2014'ün konferans bölümünde uzman isimler tasarıma bakış açılarını ve ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşırken, fuar alanında ise tasarımlarıyla öne çıkan firmalar en yeni ürünlerini sergiledi. Konferansları 1500 kişi izlerken, fuarı iki günde yaklaşık 8.000 kişi ziyaret etti.


Tasarım dünyasına ışık tutan ürünler tanıtıldı

- Ana sponsor BMW'nin inovasyon ve tasarımı buluşturan elektrikli modeli i3, alldesign'da ziyaretçilerle buluştu. Sıfır karbon emisyonu ve hiçbir elektrikli aracın boy ölçüşemediği bir güce sahip olan BMW i3, tasarım olarak BMW markasının karakteristik stil özelliklerini taşıyan çizgilere sahip.

- Son yılların endüstriyel devrimi olarak nitelendirilen üç boyutlu yazıcı (3D Printer) teknolojisini Türkiye'de hizmete sunan 3bfab | 3 boyut fabrikası, Türkiye'de distribütörlüğünü yaptığı, dünyada en çok satan 3D yazıcı markası Makerbot 'u ziyaretçilerle buluşturdu.

- Derin Design da 2014 koleksiyonundan ilk örnekler ile alldesign'da yer aldı.

- Kuruluşundan bu yana tasarım odağında ev ve ofis ürünleri geliştiren Koleksiyon Mobilya ise Tasarım Vakfı ile birlikte fuar alanındaydı.

- BMS Mobilya standı; Poltrona Frau, Baccarat - Arik Levy 'Tuile de Crystal' ve ilk defa alldesign'da görücüye çıkan Herman Miller 'Mirra 2' ürünlerine ev sahipliği yaptı.

- Ofis mobilyaları alanında 42 yılı aşkın deneyimiyle, günümüzün mimari akımlarını sentezleyerek yenilikçi ürünler geliştirmeyi sürdüren Tuna Ofis , sahne sponsorluğunun yanı sıra alldesign fuar alanında yeni ürünlerini sergiledi.

- Özgün tasarımlarla geleneksel teknikleri ustalıkla birleştirerek, el işçiliği ile mücevher, sanatsal obje, doğal boya tekstil, eşarp, deri ve ev tekstil ürünleri üreten Armaggan Unique by Design, VIP alanının sponsorluğunu üstlenirken, genç sanatçılara ev sahipliği yapan Armaggan Sanat Galerisi de fuar alanında ziyaretçilerle buluştu.- Sürdürülebilir ve yenilikçi tasarım anlayışıyla çalışma ve yaşam alanları için ürünler geliştirirken, sektöre getirdiği yeniliklerle küresel marka olma özelliğini sürdüren Nurus da fuarda ziyaretçilerle buluştu.

- Defne Koz tasarımı ürünleriyle dikkat çeken Samet Mobilya Aksesuarları ile; şık ve yenilikçi tasarımlara sahip mobilya markası Ron da yeni ürünleriyle fuara konuk oldu.

- Kendine özgü bir tasarım kültürüne ve geleneğine sahip İskandinav ülkelerinin ürünlerini, mobilyadan aydınlatmaya ve aksesuara kadar bütünlük içerisinde sunan, kuzey ülkelerinin nitelikli firmalarının Türkiye'deki temsilcisi NORDist de fuarda yer aldı.

- Güvenilirliği ve kalitesiyle Türkiye'de ofis mobilyası üreticileri arasında önemli bir yere sahip olan, Haworth markasının tek yetkili distribütörü Ersa da alldesign'da tasarımseverler ile buluştu.

- Türkiye'de yatak tasarımı ve yapımı hakkında birçok ilki gerçekleştiren, ürünlerinde el işçiliği ve doğal malzemeleri ustaca harmanlayan White&Soft,
Tasarımcılar, tasarım ofisleri ve tasarım tutkunlarına yönelik global bir sosyal ağ olan TriptoD,
Farklı çizgiler ve malzemelerle yeni tasarımlar peşinde koşan Elips Tasarım,
Türkiye'nin önde gelen tasarımcılarıyla birlikte özel mobilyalar üreten Birim Mobilya,
Isıyı sanat, sağlık ve teknolojiyle birleştiren, tasarım ödüllü radyatörlerin üreticisi La Fiamma,
Yapı projelerine mimari donanım konusunda özgün ve kaliteli çözümler sunan Marmara Yapı Sistemleri,
Mücevher ve ev aksesuarları tasarımcısı Özlem Tuna,
Endüstriyel tasarımcı Tanıl Çokşenim,
Autodesk'in bilgisayar destekli tasarım çözümlerini Türkiye'deki kullanılılar ile buluşturan Sayısal Grafik,
Denim sektöründeki işletmelere danışmanlık veren Jean Fabrikası dahil olmak üzere farklı sektörlerden pek çok firma alldesign fuar alanında tasarım dünyasına ışık tuttu.

- Fuar alanı ayrıca, Hollanda tasarımını temsil etmek ve Türk tasarım sektörüyle buluşturmak amacıyla kurulan Dutch Designspace İstanbul (DDI)'a da ev sahipliği yaptı. 


Kahve eşliğinde tasarım sohbetleri

Fuarın kafe alanında gerçekleşen "Bir Kahve Bir Tasarım" sohbetlerinin ilk gününde; tasarımcılar Dani Benreytan, Şule Koç ve Hülya Çelik Pabuççuoğlu ile pazarlama/satış profesyonelleri Aynur Yılmaz (Ersa), Derin Sarıyer (Derin Design) ve Barış Üstünkaya (BKG), ETMK İstanbul Şube Başkanı Özlem Er'in moderatörlüğünde biraraya geldiler.Tasarımın pazarlanmasında karşılaşılan zorluklara ve fırsatlara odaklanan sohbet dizisinin ikinci gününde ise Tasarım Vakfı, TAK (Tasarım Atölyesi Kadıköy) ve Atölye İstanbul üyeleri, ETMK İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Pınar Azizoğlu'nun moderatörlüğünde tecrübelerini aktardılar.


Mahmut Nüvit'ten fuara özel "Uyku" performansı

Siyah bir oda... Ortada bir yatak ve yatağın karşısında bir televizyon ünitesi... Mario Botta'nın biçimsel dünyasını referans alan, 1990 tarihli tasarımların kullanıldığı ortamda iki gün boyunca uyuyan performans sanatçısı, 11:00 - 18:00 saatleri arasında uykunun gizemli dünyasını sundu.


>> alldesign 2014'ten önemli satır başlarına Twitter sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :