"Göze Irak, Gönüle Yakın" Londra Tasarım Festivali'nden Filtremize Takılanlar...

E. Seda KAYIM / 23 Eylül 2010
Yılın en önemli tasarım etkinliklerinden Londra Tasarım Festivali (London Design Festival - LDF) sona erdi. Londra şehir merkezine dağılan ve ötesine sızan, bir haftayı aşkın süre boyunca kentin "tasarım başkenti" atfına sadık kalarak dünyanın dört bir yanından tasarımcı ve sanatçıları kamu ile buluşturan festival, bünyesindeki çeşitli yerleştirmeler, performans ve etkinlikler aracılığı ile Kasım ayı ortalarına kadar bu önemli metropoldeki varlığını hissettirmeye devam edecek.

Yabancı basına Londra Tasarım Festivali'nden yansıyan en ilginç başlık, ürün ve performansları sizin için sıraladık.


Outraced

Londra Tasarım Festivali'nin hiç şüphesiz en heyecan verici işlerinden olan "Outraced", Audi ortaklığında gerçekleştirilen bir performanstı. Clemens Weisshaar ve Reed Kram'ın Trafalgar Meydanı'na yerleştirdiği sekiz mekatronik kol, festival boyunca halka çeşitli mesajlar iletti!Yerleştirme, Audi'nin seri üretim bandında üretim yapan mekatronik kollardan meydana geliyordu. Tasarımcılar bu robotlara, bu senenin LeMans yarışının da galibi olan Audi R15 yarış arabasının özel LED teknolojili farlarını monte ettiler.Ortaya çıkan robotlar, meydana yerleştirildikten sonra sisteme bağlandılar ve kendilerine gönderilen kısa metinleri, seri hareketler ile havaya yazmaya başladılar. Böylelikle izleyicilerin SMS ile gönderdiği maksimum 70 karakterlik mesajlar, robotlar tarafından hünerli bir biçimde tercüme edildi.

Aynı zamanda yerleştirmenin etrafına kurulan kameraların oluşturduğu videolar da, otomatik olarak Youtube'a yerleştirildi ve meydanda olmayanların da gönderdikleri mesajları izlemeleri sağlandı.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :