Piano Mu Müzeleri Seviyor, Müzeler Mi Piano'yu?

E. Seda KAYIM / 14 Kasım 2008


Sekiz sene ve yaklaşık yarım milyar dolardan sonra, dünyaca ünlü mimar Renzo Piano'nun ‘şimdiye dek tasarlanmış en yeşil müze'si tamamlandı. Geçmişten günümüze çok sayıda ek müze yapısı (Houston Menil Collection, Dalllas Nasher, Atlanta High Museum, New York Morgan Kütüphanesi, Chicago Sanat Enstitüsü ve Boston'daki Isabella Stewart Gardiner Müzesi) tasarlayan Renzo Piano Building Workshop'un bu en son ‘parça'sı, çoğu mimarın rüyasını süsleyen arazisi - San Francisco Golden Gate Park, ve yaklaşık 10 bin metrekarelik ‘yaşayan çatı'sı ile hafif ve zarif Piano mimarlığının bir devamı niteliğinde.

Yapı, Piano'nun son dönem California dokunuşlarına da tekrar göz atmamızı sağlıyor. Slate'ten Witold Rybczynski de böyle düşünmüş olsa gerek ki, California Bilim Akademisi ile Los Angeles Sanat Müzesi'ne dair iki adet anlatımlı ve resimli sunum hazırlamış. Rybczynski'nin yapılar hakkında söyledikleri buradan takip edilebilir.

Ancak bu noktada bizim dikkatimizi çeken, Piano'nun California'da ‘neler de neler' yaptığından ziyade şu oldu: Piano ile müzeler arasındaki bu karşı konulamaz çekim nereden kaynaklanıyor? Aslına bakılırsa Amerika'da son 20 yılda gerçekeştirilen müze ve müze eki projelerinde neredeyse daima Piano'nun adının geçmesinin bir kesime rahatsızlık verdiği söylenebilir. Bir yandan ünlü mimarın proje komisyonlarını etkilediği iddiaları, diğer yandan her yapının bir diğerine benzeşmeye başladığı yorumları ve hatta müzelerin "Piano'nun güvenli kucağı"nda riskli tarihi yapı-modern yapı karşılaşmasının sorunlarını bertaraf etmek istediği değerlendirmeleri... Piano'nun bu güzergahtaki söylentilere cevabı ise çok net: "Bazıları genelleme yapmaya bayılır, ama detaylara bakmayı bilmezler. Biz ise yapabileceğimizden fazlasını yapmaya çalışmayız. Ne var ki bu, projelerimizin ‘hırstan yoksun' olduğu anlamına gelmez.

Aşağıdaki bir dizi RPBW imzalı müze ve ya müze eki projesi, Piano mu müzeleri seviyor, müzeler mi Piano'yu sorusuna cevap oluşturabilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :