"Sanat Okulunda Öğrenilecek 101 Şey" Çıktı

mimarizm.com / 04 Eylül 2013

YEM Yayın, sanata ilgi duyan okurların elinden düşüremeyeceği "Sanat Okulunda Öğrenilecek 101 Şey" adlı yeni kitabını yayımladı. Kitap, tüm sanat dallarını kuşatan ortak bir duyguyla, sanatın yapılırlığına ve bir sanatçı gibi düşünmenin ince ayrımlarına dair yazılmış özlü açıklamalardan oluşuyor.

                     

Sanat Okulunda Öğrenilecek 101 Şey, sanat öğrencileri başta olmak üzere, sanata ilgi duyan herkesin keyifle okuyabileceği sevimli bir ders kitabı olarak öne çıkıyor. Kitapta, yazarın imzasını taşıyan ve sol sayfalara yerleştirilmiş tarihsel ve güncel sanat yapıtlarından illüstrasyonlar eşliğinde sürüp giden 101 ders boyunca, soyut ilkeler ve hazır çözümler yerine, öğrencilerin sanat öğrenimleri süresince yaşadıkları sorunları serinkanlılıkla göğüslemelerine yardımcı olacak deneyimle yoğrulmuş basit ve pratik öneriler yer alıyor.

Yazar Kit White'ın kitaba ilişkin açıklaması şöyle: 

"Sanat herkese ait bir fikirdir. Her kültürde bulunur. Hangi fiziksel biçimi alırsa alsın, bizleri düşünmeye çağırdığı duygusal, estetik veya psikolojik sorunlar ne olursa olsun, her kültürün kendini anlamasında hayati bir önem taşır. Kitabın içeriğini geliştirirken bu düşünceyi sürekli aklımda tutmaya çalıştım, zira okurlar içinde tabiatıyla en çok sanat öğrencileri ve hocalarına hitap etmekle birlikte, bu kitabı okumak için ille de ‘sanat' yapıyor olmak gerekmez. Sanat öğreniminde alınan dersler yaşadığımız hemen her şeyi ilgilendirir. Sanat yaşamdan ayrı tutulamaz; o sürdüğümüz hayatların ta kendisini anlatır. Dolayısıyla bu kitap gerçekten sanatı ve onun varlığımızı nasıl zenginleştirdiğini merak eden herkes içindir.

Sanat her yerdedir. Yapılış, algılanış ve çözümleniş biçimi gitgide gelişmektedir. Bu kitabın içeriğini belirleyen de sanatın işte bu sürekli, kesintisiz oluşumu ve dönüşümüdür; derslerden bazıları yapım ve temsil biçimleriyle ilgilidir; en az bir o kadar ders de bizlere araştırmanın, bilmenin ve şüphe etmenin gerekliliğini anımsatır.

Sanatsal fikirler en iyi mevcut yapıtlarda tecelli ettiğinden, bu kitaptaki dersleri tarihsel ve güncel sanat yapıtlarından illüstrasyonlarla örneklemeyi tercih ettim; her bir fikri, dersi ya da adına kavram dediğimiz şeyi ilintili veya uygun bir görsel imgeyle vermek istedim. Bu çizimler tüm kusurları ve çarpıklıklarıyla bana ait ve bu halleriyle sözcüklerin genel olarak anlatmaya çalıştığı şeyi göstermeye yarıyorlar: Çoğu zaman başkaları tarafından özgün ve başarılı bir şekilde ortaya konan fikirleri kavramaya çalışarak ve gözlemleyerek öğrendiğimizi gösteriyorlar."


Sanat Okulunda Öğrenilecek 101 Şey

Kit White
Çeviren: Volkan Atmaca
Editör: Bahar Demirhan

YEM Yayın
Haziran 2013
224 sayfa, karton kapak
15,2 x 15,2 cm

Kitabı satın almak için tıklayınız.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :