Rio'daki Müzecilik Zirvesi Türkiye'nin Katılımıyla Gerçekleşti

mimarizm.com / 22 Ağustos 2013

SAHA Derneği, müzelerdeki yeni dinamikleri masaya yatıran CIMAM konferansına Türkiye'den davet edilen katılımcılara destek verdi. Rio de Janeiro'da düzenlenen konferansa MARS İstanbul kurucusu mimar Pınar Öğenci ve PiST/// kurucusu sanatçı Didem Özbek katıldılar.


MAM Rio – Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro
© Vicente de Mello

Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmayı amaçlayan SAHA Derneği, Modern Sanat Müzeleri ve Koleksiyonları Uluslararası Komitesi'nin (CIMAM) geçtiğimiz günlerde düzenlenen yıllık konferansına seyahat bursu programı kapsamında Türkiye'den davet edilen Pınar Öğrenci ve Didem Özbek'in katılımını destekledi.

SAHA Derneği'nin iki katılımcıya sağlanan burs kapsamında katılım, ulaşım ve konaklama desteği verdiği konferans, "New Dynamics in Museums: Curator, Artwork, Public, Governance" (Müzelerdeki Yeni Dinamikler: Küratör, Sanat eseri, Halk, Yönetişim) başlığıyla MAM Rio, Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro'nun ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Bu seneki konferansa, MARS İstanbul'un kurucusu Pınar Öğrenci ve PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı'nın kurucularından Didem Özbek kurumlarını temsilen katıldılar.

CIMAM hakkında
Modern ve çağdaş sanat koleksiyonları ve sergilerine ilişkin teorik, etik ve pratik konuların profesyonellerce tartışıldığı uluslararası bir forum olan CIMAM'ın 78 farklı ülkeden 521 üyesi bulunuyor. 1962 yılından bu yana dünyanın 30 farklı kentinde 46 yıllık konferans gerçekleştiren CIMAM'ın organize ettiği bu konferanslar, çağdaş sanat profesyonelleri için önemli buluşma noktalarına dönüşerek, müzelerin, görsel sanat uzmanlarının, sanatçıların ve çağdaş sanatla ilişkili diğer enstitülerin işbirliği geliştirmelerine olanak sağlıyor. Geçen seneki konferans, SALT'ın ev sahipliğinde "Museums Beyond the Crises" [Krizlerin Ötesinde Müzeler] başlığıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

 


İlişkili Haberler
Sanatçı Luk Berghe ile...
İlişkili Haberler
Küratör Pınar Öğrenci ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :