Pul Koleksiyonculuğunun Tasarım Halleri

Amber EROYAN / 11 Ocak 2011

E-posta devrine geçmeden önce, sakin aktivitelerden hoşlanan pek çok çocuğun iyi ya da kötü bir pul koleksiyonu olmuştur. Özellikle yurt dışına ait pulların makbul olduğu bu uğraş içerisinde, en ilgi çekici parçalar ise özel tasarlanmış hatıra pullarıdır. Genellikle kültürel mirasa ve coğrafi referanslara göre tasarlanan hatıra pulları, ülkelerin hangi değerleri ön planda tuttuğunun da bir göstergesi aynı zamanda.


ABD Posta Servisi (USPS) tarafından 2005 yılında hazırlanan "Modern Mimarinin Başyapıtları" koleksiyonunda da 12 pul yer alıyor.

Daha önce, "Modern Mimarinin Başyapıtları" (Masterworks of Modern Architecture, 2005) ile Charles + Ray Eames (2008) pul serilerinin hazırlanmasına ön ayak olan ABD Posta Servisi (USPS) sanat yönetmeni Derry Noyes'un tasarım dünyasına son armağanı "Amerikan Endüstriyel Tasarımının Öncüleri" (The Pioneers of American Industrial Design) temalı pul koleksiyonu.

Koleksiyonun sunulduğu ilk gün zarfını, Robert Heller tasarımı "Airflow" vantilatör (1937) süslüyor. Yeni seride, "Amerika'nın en önemli ve etkili endüstriyel tasarımcıları"nın imzasını taşıyan 12 ikonik ürüne ait pullar yer alıyor.Koleksiyonda; 1929 Büyük Buhranı sonrasında, ekonominin tekrar yükselişe geçtiği ve Amerikalıların yeni bir gelecek vizyonu için gözlerini endüstriyel tasarımcılara çevirdiği yıllar temel alındı. Metropolis dergisi yazarı Avinash Rajagopal, zaman seçimine ilişkin şu tespitte bulunuyor: "Dönemin tasarımcıları bize sadece aerodinamik ve krom kaplamayı değil, aynı zamanda tasarım yönetimi ve insani faktörleri de beraberinde sundular."

Önümüzdeki Temmuz ayında satışa çıkacak olan tasarımcı pulları; Frederick Hurten Rhead, Walter Dorwin Teague, Norman Bel Geddes, Raymond Loewy, Donald Deskey, Gilbert Rohde, Greta von Nessen, Russel Wright, Henry Dreyfuss, Peter Müller-Munk, Dave Chapman, Eliot Noyes isimlerini bir araya getirecek.

"Amerikan Endüstriyel Tasarımıın Öncüleri" koleksiyona ait her bir pulda tasarımcının ismi, tasarladığı ürün ve üretim yılı yer alıyor. Zarfın arkasında ise, Amerikan endüstriyel tasarım tarihinin kısa bir özeti ile tasarımcı ve ürününe ait bilgiler bulunuyor.

"Forever Stamps" (Daimi Pullar) ibaresi ile basılacak olan "Amerikan Endüstriyel Tasarımının Öncüleri" pul serisi, 1 onsu (yaklaşık 28 gramlık) aşmayan posta gönderimlerinde, zaman kısıtlaması olmaksızın, dilendiği zaman kullanılabilecek. Seride yer alan bazı tasarımlar şunlar:- Frederick Hurten Rhead / "Fiesta" yemek takımı (1936), üretici: The Homer Laughlin China Company

- Walter Dorwin Teague / "Baby Brownie" fotoğraf makinesi (1934), üretici: Eastman Kodak Company

- Greta Von Nessen / "Anywhere" lamba (1951)

- Peter Müller-Munk / "Normandie" sürahi (1935), üretici: Revere Copper ve Brass Company

- Dave Chapman / dikiş makinesi (1947)

- Eliot Noyes / "Selectric" daktilo (1961), üretici: IBM


Yine Derry Noyes tarafından tasarlanan ve 2008 yılında satışa çıkan "Charles + Ray Eames" koleksiyonu ise, endüstriyel tasarım dünyasının meşhur çiftine ait 16 pulu içeriyor.

Bu haber, metropolismag.com ve designophy.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :