20'inci Yüzyılın İkonik İngiliz Tasarımları Posta Pullarında

E. Seda KAYIM / 16 Ocak 2009


Birleşik Krallık'ın resmi posta servisi Royal Mail, İngiliz tasarım klasiklerinin 20'inci yüzyılını kutlamak üzere bir dizi posta pulu piyasaya sürdü. Robin Day'in ikonik Polipropilen Sandalye'si, unutulmaz Mini otomobil ve hala evlerin vazgeçilmezi Anglepoise lamba gibi çok sayıda 20'inci yüzyılla özdeşleşmiş tasarımın sunulduğu posta pulları, Royal Mail'in artık klasikleşmiş sene başı koleksiyonlarının bir devamı niteliğinde.

Pulların üzerinde yer alacak tasarımları seçmek üzere, Royal Mail tarafından uluslararası tasarım dünyasından uzman bir jüri görevlendirilmiş. Bu sayede oldukça fazla sayıdaki ikonik tasarımdan yalnızca onunu kapsayan özel bir seçki oluşturulmuş.

Tüm tasarımların dünya ve İngiliz tasarım tarihinde özel yerleri olmakla birlikte, özellikle bir tanesi canlandırdığı hatıralarla farklı bir yere sahip gibi gözüküyor. Sir Alec Issigonis tarafından 50 sene önce, 1959'da tasarlanan Mini, 2000'e kadar üretimde kalması ile yeni nesillere de çok şey ifade ediyor.İngiliz Motor Kurumu tarafından Birmingham ve Oxford'daki üretim tesislerinde imalatına başlanan Mini, bugüne dek tasarlanmış en ünlü İngiliz otomobili olma özelliğini de taşıyor. Aynı zamanda 60 ve 70'lerin "trendsetter"ları, ünlü müzik ve sinema sanatçıları John Lennon, Marianne Faithfull, Peter Sellers ve Steve McQuenn gibi simaların da tercih ettikleri otomobil olarak Mini, gerçekten devrim yaratan küçük bir araba.

Royal Mail'in pul koleksiyonunda bulunabilecek diğer tasarımlara göz atmak için devam ediniz.

Amsterdam'lı yaratıcı ofis ‘staat' tarafından tasarlanan Hollandalı modern tasarımlar seçkisi için tıklayınız.

Bu haber dezeen Magazine'den alıntılanmıştır.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :