Prof. Dr. Alpay Er, Dünya Tasarım Örgütü (WDO) Yönetim Kurulu'nda

mimarizm.com / 20 Ekim 2015


Alpay Er (sağdan üçüncü), diğer WDO Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte.


Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Güney Kore'nin Gwangju kentinde gerçekleşen, 29. ICSID Genel Kurulu'nda bir kez daha Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

17-18 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşen Genel Kurul'da ismi ve vizyonu güncellenen International Council of Societies of Industrial Design (ICSID), bundan böyle World Design Organization (WDO) olarak faaliyet gösterecek.

WDO 2015-2017 dönemi Yönetim Kurulu'nda şu isimler yer alıyor: Mugendi M'Rithaa, Luisa Bocchietto, Shikuan Chen, Vivian Cheng, Alpay Er, Mario Gagnon, Yongqi Lou, Eunjoo Maing, Gilles Rougon, Srini Srinivasan, Makoto Watanabe.


Alpay Er hakkında:

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Alpay Er, lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) (Ankara, 1988), doktorasını ise endüstriyel tasarımın Türkiye ve diğer yeni sanayileşen ekonomilerdeki gelişim dinamiklerini incelediği tez çalışmasıyla Manchester Metropolitan University'de (İngiltere, 1994) tamamladı. Kısa bir süre Hacettepe Üniversitesi'nde çalıştıktan sonra 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'ne öğretim üyesi olarak atandı. İTÜ'de 1998'de Doçent ve 2005'de Profesör unvanlarını aldı, 2006-2013 yılları arasında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü; bölümün uluslararası ilişkiler, sanayi işbirliği, lisans ve lisansüstü programlarının yenilenmesi ve %100 İngilizce lisans eğitimine geçiş süreçlerini yönetti, 3. ve 4. Ulusal Tasarım Kongreleri'nin organizasyonlarını  gerçekleştirdi.  İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile işbirliği içinde Türkiye'de ilk kez Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere yönelik tasarım destek ve eğitim projesini başlattı (2003). İstanbul'daki pek çok etkinlik, kurum ve kuruluş için endüstriyel tasarım ve tasarım yönetimi konularında danışmanlık yaptı,  Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) içinde aktif olarak görev aldı.

Yaratıcı Endüstriler Konseyi (YEKON) Onur Üyesi olan  Alpay ER Red Dot, Red Star China, iF ve Design Turkey gibi çok sayıda uluslararası ve ulusal tasarım ödülü ve yarışmasının jürilerinde yer aldı. Çalışma alanları tasarım iş stratejileri, tasarım politikaları ve stratejik tasarım yönetimi ile Türkiye ve diğer yeni gelişen ekonomilerde tasarım tarihi üzerine yoğunlaşmaktadır. Akademik çalışmaları Design Issues ve Journal of Design History gibi uluslararası saygın dergilerde yer almış, Türkçe ve İngilizce'nin yanı sıra Almanca, İtalyanca, Portekizce, Korece ve Çinceye çevrilerek yayımlanmıştır. Prof. Dr. Alpay ER Design Resarch Society (DRS) üyesidir ve tasarım alanındaki akademik çalışmalarından dolayı DRS tarafından "Fellow of DRS" (2006) ile taltif edilen ilk Türk akademisyendir. 2011 yılında International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) İcra Kuruluna seçilen Prof.Dr. ER 2011-2013 döneminde ICSID yönetiminde Türkiye'yi temsilen görev alan ilk üye olmuştur. Halen ICSID Bölge Danışmanı ve Tasarım Vakfı Danışma Kurulu üyesi olan Prof.Dr. Alpay ER Üniversitelerarası Kurul Mimarlık Temel Alanı Doçentlik Komisyon üyeliği görevini de sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Icsid Genel Sekreteri Dilki de Silva ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :