Paris'teki Türkiye Sanatçı Atölyesi'nin Yeni Konuğu Tayfun Serttaş

mimarizm.com / 03 Şubat 2014

Paris'in köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts'da 20 yıllığına kiralanan "Türkiye Sanatçı Atölyesi", Ocak-Mart 2014 döneminde Tayfun Serttaş'ı ağırlayacak.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2009'da düzenlenen "Fransa'da Türkiye Mevsimi" vesilesiyle Paris'in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts'da 20 yıllığına kiralanan "Türkiye Sanatçı Atölyesi", görsel sanatlar alanında çalışan sanatçılara üç ay Paris'te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya 2014 yılında da devam ediyor. Mart ayının sonuna kadar Cité Internationale des Arts'ın misafiri olacak yılın ilk sanatçısı Tayfun Serttaş.

Paris'te yer alan Cité Internationale des Arts, aynı anda ev sahipliği yaptığı 350 sanatçıya, tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan bir yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor. Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, çeşitli atölyelerle sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor. Farklı coğrafya ve disiplinlerden sanatçıları ağırlayan kurumda örneğin Almanya'nın 20, İsviçre'nin 17, Çin'in 16, Japonya'nın 14, İran'ın 4 atölyesi bulunuyor.

Türkiye'den Komet, Ömer Uluç, Utku Varlık, Selda Asal, İdil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay ve İnci Eviner başta olmak üzere, farklı kuşaklardan birçok önemli sanatçı 1965 yılından günümüze kadar, büyük ölçüde kendi girişimleriyle, Cité des Arts'ta misafir sanatçı oldu. 2009 yılında Türkiye'nin kendine ait bir atölyesinin olmasının ardından, Ahmet Öğüt, Çınar Eslek, Aslı Çavuşoğlu, Bahar Oganer, Ozan Oganer, Seda Hepsev, Burak Delier, Özlem Sulak, Ferhat Özgür ve İnci Furni gibi güncel sanatın genç ve parlak temsilcileri geçtiğimiz yıllarda programa katıldı.


Sanatçı hakkında:
"Türkiye Sanatçı Atölyesi" programının Ocak-Mart 2014 döneminin ilk konuğu, 1982 doğumlu, sanatçı, yazar ve araştırmacı, Tayfun Serttaş. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi sosyal antropoloji programından mezun olan, 2007 yılında ise ‘Modernizm ve kültürel temsiliyet olguları bağlamında İstanbul'da fotoğraf ve azınlıklar' konulu tez çalışması ile Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, disiplinlerarası sanat programındaki yüksek lisansını tamamlayan Tayfun Serttaş, AIF Residency Program, Arab Image Foundation, Beyrut (2011), Accented Residency Program, The Delfina Foundation, Londra (2010), Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, İstanbul (2009) gibi kurumlarda sanatçı misafir programlarına katıldı. Solo sergileri arasında "Foto Galatasaray" FOAM, Amsterdam (2013), "Bazan" Pilevneli Project, İstanbul (2012), "Middle East Airlines" ArtSumer, İstanbul (2012), "Foto Galatasaray", SALT Galata, İstanbul (2011), "ReMap 3", Kalfayan Gallery, Atina (2011), "Souvenir Trauma" Zico House, Beyrut (2011), "Tailor's Dream M&M" Apartman Projesi, İstanbul (2011), "Studio Osep", Delfina Foundation, Londra (2010) yer alıyor. Kasım 2009'da yayımlanan "Stüdyo Osep" adlı  ilk kitabının ardından Kasım 2011'de de ikinci kitabı "Galatasaray – Studio Practice by Maryam Şahinyan" yayımlandı.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :