Cité des Arts'ın 2013'teki İlk Konuğu Belli Oldu

mimarizm.com / 14 Aralık 2012Paris Cité Internationale des Arts'daki Türkiye Sanatçı Atölyesi'nin 2013 yılındaki ilk konuğu İhsan Oturmak olacak.


İKSV tarafından düzenlenen "Fransa'da Türkiye Mevsimi" vesilesiyle Paris'in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts'da yirmi yıllığına kiralanan "Türkiye Sanatçı Atölyesi" , görsel sanatlar alanında çalışan sanatçılara iki ay ile bir yıl arasında Paris'te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya devam ediyor. Cité Internationale des Arts programına 2013 yılında katılacak ilk sanatçı İhsan Oturmak olarak belirlendi.

1987 yılında Diyarbakır'da doğan İhsan Oturmak, Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin ardından 2012'de eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünde tamamladı, 2007 yılından bu yana Diyarbakır, İstanbul ve Ankara'da katıldığı çeşitli karma sergilerden ödüller kazandı. Şu anda İstanbul'da kendi atölyesinde çalışmalarına devam eden Oturmak, ilk yurtdışı deneyimini de Paris'te bu yıl gerçekleşen "Journeys: Wanderings in Contemporary Turkey" isimli sergiyle yaptı.

Paris'te yer alan Cité Internationale des Arts, aynı anda ev sahipliği yaptığı 300 sanatçıya, tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan bir yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor. Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, Paris içinde çeşitli işbirlikleri ile sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor.

Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programına davet edilecek sanatçıların seçimi, İKSV Yurtdışı Projeler bölümü koordinasyonunda, açık çağrı sistemiyle yapılıyor. Programa katılacak sanatçılar Banu Dicle, Bige Örer, Çelenk Bafra, Görgün Taner, İnci Eviner, Leslie Riggs ve Selda Asal 'dan oluşan yedi kişilik bir seçici kurul tarafından belirleniyor.

Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programının 2013 dönemlerinde misafir sanatçı programına katılmak isteyen sanatçıların başvurularını Ocak'tan itibaren mail yolu ile citedesarts@iksv.org adresine iletmesi gerekiyor. Başvuru şartlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.


Cité des Arts "Türkiye Sanatçı Atölyesi" programı 2029'a kadar devam edecek

2009 yılında, TC Kültür ve Dışişleri Bakanlıklarının himayesinde, İKSV, Simit Derneği ve Cité des Arts işbirliğinin ardından başlatılan Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programı, 2029 yılına dek kesintisiz devam edecek.

Türkiye'den Komet, Ömer Uluç, Utku Varlık, Selda Asal, İdil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay ve İnci Eviner başta olmak üzere, farklı kuşaklardan birçok önemli sanatçı 1965 yılından günümüze kadar, büyük ölçüde kendi girişimleriyle, Cité des Arts'da misafir sanatçı oldu. 2009 yılında Türkiye'nin kendine ait bir atölyesinin olmasının ardından, Ahmet Öğüt, Çınar Eslek, Aslı Çavuşoğlu, Bahar Oganer, Ozan Oganer, Seda Hepsev, Burak Delier ve Özlem Sulak gibi güncel sanatın genç ve parlak temsilcileri geçtiğimiz yıllarda programa katıldı.

"Türkiye Sanatçı Atölyesi" programının 2012 yılında TC Kültür ve Dışişleri Bakanlıklarının himayesinde, Tanıtma Fonu Kurulu desteği ile katılan konukları ise; fotoğraf ve video enstelasyon ağırlıklı işleri bulunan Yasemin Özcan Kaya; çalışmalarıyla 10. ve 11. İstanbul Bienali'nde yer alan İnci Furni ve İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı-Multimedya Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Ferhat Özgür oldu.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :