'Parametrik Yüzey Mekan ve Oyun' Çalıştayı Gerçekleştirildi

mimarizm.com / 21 Ocak 2014

MSGSÜ Sayısal Tasarım Araştırma Laboratuarı'nın ilk etkinliği olan 'Parametrik Yüzey Mekan ve Oyun' çalıştayı, üniversitelerin mimarlık bölümlerinde yapılması planlanan benzer konulu çalıştaylar dizisinin ilk adımını oluşturuyor.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesrin Dengiz'in desteğiyle düzenlenen 'Parametrik Yüzey Mekan ve Oyun' çalıştayı, 16- 20 Aralık 2013 tarihleri arasında, 19 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yard. Doç. Çetin Tüker, Öğr. Gör. Aslı Ağırbaş ve Arş. Gör. Haluk Uluşan'ın yürütücülüğünü üstlendiği çalıştay bir sergiyle sonuçlandı.

Katılımcılar, analog yöntemler kullanarak ürettikleri formlardan esinlenerek, daha önce tecrübe sahibi olmadıkları çok sayıda üç boyutlu sayısal modelleme, tasarım ve görselleştirme aracını da kullanarak insan ölçeğinden şehir ölçeğine uzanan geniş bir yelpazede fikirler ürettiler. Bu fikirleri yüzey ve birim oluşturma, birimi parametrik olarak geliştirme, kümeleme, yeni birleşim olasılıkları ortaya çıkarma yöntemlerini deneyimleyerek geliştirdiler.

Üretilen formların üç boyutlu ortamda bilgisayar oyun teknolojileri uygulamalarıyla izlenebilmesini öğrenirken, üretilen mekanları ve atmosferlerini bu programlar üzerinden deneyimleme olanağını elde ettiler. Sonuç ürün olarak sayısal görselleştirme teknolojilerini kullanarak, sabit fotogerçekçi görseller, lineer hareketli görüntüler ya da üç boyutlu etkileşimli ortamlar şeklinde görselleştiren öğrenciler, böylelikle tasarım fikrinin doğuşundan, geliştirilmesine, kimliklendirilmesine ve sunulmasına kadar geçen süreci deneyimleme ve bu süreçte yer alan farklı analog ve sayısal aracı kullanabilme fırsatını yakaladılar.

Çetin Tüker ve Aslı Ağırbaş'ın desteğiyle çağdaş sayısal tasarım düşünme ve üretme tekniklerini öğretmeyi amaçlayan atölye çalışmasında katılımcılar dikey büyüme algoritmaları ile kule tasarımından, birim prototip kümeleme ile obje üretimine, tasarım geliştirme metodları ile bireysel kararları doğrultusunda tasarım eskizleri ürettiler. Çalıştayda geliştirilen tasarım taslakları fotogerçekçi görseller, animasyonlar ve üç boyutlu etkileşimli ortam uygulamaları şeklindeki sunuşlar haline getirildi.


            
            Ece Yurtaçan, Ceren Tekin


             
             Gizem Kınsız, Nilüfer KamaHakan Özer, Ayşegül Özlem Bayraktar


           

Hazal Sevgi, Onur Özdemirİlayda Turan, İbrahim Gökçe
Pelin Arslan, Fatih Barutçu, Bengü Şahin


Atölye bitiminde Aslı Ağırbaş, karmaşık geometrilerde sayısal eksiz üretiminin önemine dikkat çekerken; Çetin Tüker yeni tasarım araçlarının avantajlarını mimari kararlar doğrultusunda uygulayabilmenin önemini vurguladı.
Çalıştaya katılan öğrenciler: Taybuğa Aybars Mamalı, Ayşe Başkonuş, Bersu Çelik, Ece Yurtaçan, Ceren Tekin, Gizem Kınsız, Nilüfer Kama, Hakan Özer, Ayşegül Özlem Bayraktar, Hazal Sevgi, Onur Özdemir, İlayda Turan, İbrahim Gökçe, Muhammet Burak Tosun, Zeynep Zeren, Şeyma Çetin, Pelin Arslan, Fatih Barutçu, Bengü Şahin.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :