Öğrenciler Bu Kez 'Parametrik Düşey Limitler'i Deneyimledi

mimarizm.com / 05 Mayıs 2014


MSGSÜ Sayısal Tasarım Araştırma Laboratuarı, 'Parametrik Yüzey Mekan ve Oyun' çalıştayının ardından, 'Parametrik Düşey Limitler' temalı ikinci etkinliğinde katılımcılara, dikey büyüme algoritmalarını deneyimletti.


Parametrik Düşey Limitler çalıştayı, 14-18 Nisan 2014 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde gerçekleştirildi. Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesrin Dengiz'in desteğiyle, Öğretim Görevlisi Aslı Ağırbaş'in yürütücülüğünde gerçekleşen çalıştay bir sergiyle sonuçlandı.MSGSÜ Sayısal Tasarım Araştırma Laboratuarı'nın ikinci etkinliği olan bu çalıştayta geliştirilen tasarım taslakları, fotogerçekçi görseller ve 3 boyutlu baskılar ile sunuşlar haline getirildi. Atölye bitiminde Aslı Ağırbaş parametrik tasarım araçlarının kullanımının yanı sıra sonuç ürününün fabrikasyon sürecinin önemini vurguladı.

16 mimarlık ve 1 endüstri ürünleri tasarımı öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, katılımcılar düşey eksende geliştirdikleri konseptler doğrultusunda, daha önce tecrübe sahibi olmadıkları parametrik tasarım uygulama araçları Rhino ve Grasshopper programları aracılığıyla çeşitli formlar ürettiler.

Sonuç ürünlerinin 3 boyutlu baskısını alma imkanı bulan katılımcılar, ürettikleri fikirler doğrultusunda çesitli prototipler geliştirerek parametrik kümelemeler ile düşey eksende yükseldiler.Her canlı için düşeyde mekan arayışı konseptinden yola çıkılan, farklı fütürist yaklaşımlarla sonuçlanan çalıştayda;
- deniz canlıları için yeraltı yaşam alanları,
- geleceğin rüzgar türbinleri
- robotik gökdelen eklenti birimleri
- parametrik minare tasarımı gibi birçok fikir geliştirildi.Katılımcılar, bu fikirleri sayısal görselleştirme teknolojilerini kullanarak, sabit fotogerçekçi görseller, lineer hareketli görüntüler ya da üç boyutlu etkileşimli ortamlar şeklinde görselleştirdiler. Mimar Aslı Ağırbaş'ın desteğiyle çağdaş sayısal tasarım düşünme, üretme ve fabrikasyon tekniklerini öğretmeyi amaçlayan atölye çalışmasında katılımcılar dikey büyüme algoritmaları ile tasarım eskizleri ürettiler.Mukaddes Oruç, Loran Özdemir, Dovletmyrat Annageldiyev, Cansu Sert, Gökçenur Delibaş, Yasemin Malkoç, Hülya Yasak, Aysu Sarı, Tuğman Büberci, Ali Yasir Taş, Irfan Halilagic, Onur Özdemir, Meryem Mihrinur Düzenli, Fulden Ateş, İlkay Sefer, Muhammet Gazali Kara ve Demet Öksüz katılımıyla gerçekleşen çalıştay, sergi ile sonuçlandı.

Çalıştayda üretilen tasarımlar ve sunum paftaları ve  için ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :