Notre Dame Katedrali'ne Yeni Aydınlatma

mimarizm.com / 05 Mayıs 2014


Aydınlatma sektörünün önde gelen markalarından Philips, Notre Dame Katedrali'nin iç mekanını, gotik özelliklerini ön plana çıkaracak şekilde yeniden aydınlattı.


Paris'te bulunan dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali, LED teknolojisi kullanılarak yeniden aydınlatıldı. Philips, bu gotik şahesere hayranlığının bir göstergesi olarak LED teknolojisini 850 yıllık tarihin hizmetine sundu. Toplam 400'den fazla aydınlatma ünitesi kullanılarak gerçekleştirilen yeni aydınlatma projesinde daha önce 140 kW olan enerji harcaması 30 kW 'a indirilerek enerji tüketimi yüzde 80 oranında azaltıldı.Konuyla ilgili açıklama yapan Philips Aydınlatma Fransa Genel Müdürü Benjamin Azoulay, "Philips, sahip olduğu teknik bilgi ve teknolojileri bu olağanüstü projenin hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyor. Bizim için zor olan, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan bu anıtın orijinalliğini korurken etkili bir aydınlatma sistemi tasarlamaktı. Aydınlatma, katedralin muazzam güzelliğini hiçbir şekilde bastırmamalı, aksine daha da ön plana çıkarmalıydı" dedi.


13. yüzyıldan kalma eser 21. yüzyıl teknolojisiyle aydınlanıyor

Notre Dame Katedrali'nde kullanılan yeni LED teknolojisi ile ışık, katedralin taşlarının arasından geliyor gibi görünürken, aydınlatma üniteleri fark edilmeden binanın güzelliği ön plana çıkıyor. Yeni aydınlatma aynı zamanda 1818 yılında Notre Dame'a getirilen ve 37 Meryem Ana ikonundan en ünlüsü olan "Meryem Ana ve Küçük İsa" (La Vierge à l'Enfant) gibi ünlü eserlerin ayrıntılarını da gözler önüne seriyor.
Proje kapsamında ayrıca 13. yüzyılda yapılmış olan ve cennetteki çiçekleri simgeleyen kuzey ve güney cephelerdeki gül formlu pencereler (rosaces) de LED teknolojisi ile aydınlatılıyor.            twitter.com/PhilipsLightFR


Projenin Aydınlatma Tasarımcısı Armand Zadikian, katedral aydınlatmasının farklı etkinliklere göre uyarlandığını belirterek, şu bilgileri paylaştı: 

"Katedralin dini törenler/ziyaretler ve konserler olmak üzere iki farklı görevi bulunuyor. Bu nedenle yeni aydınlatma bu etkinliklere uygun farklı senaryolar yaratabilecek şekilde tasarlandı. Aydınlatma projesi ayrıca kontrolü kolaylaştırmak amacıyla dokunmatik ekranlı bilgisayar sistemi ile entegre edildi. Bu sayede 400 aydınlatma ünitesinin parlaklık seviyesi farklı etkinlik, saat ya da mevsimlere göre ayarlanabilir ve değiştirilebilir hale getirildi"İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :