"Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… Rembrandt ve Çağdaşları"

mimarizm.com / 06 Şubat 2012
"Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… Rembrandt ve Çağdaşları"

Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılında, "Hollanda Sanatının Altın Çağı" Türkiye'de sergileniyor.


  Abraham van den Tempel, Portre, Amsterdamlı Tüccar ve Ailesi, 1671, Rijksmuseum
  
 
10. yılını kutlayan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıldönümünün kutlanacağı 2012 yılının, en kapsamlı sergisini sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 22 Şubat'ta açılacak sergide, Rijksmuseum ile dünyanın önde gelen özel koleksiyonlarına ait olan eserler, Türkiye'de ilk kez izleyicilerle buluşacak.

Sergide, Rembrandt'ın yanı sıra; Hollanda resminin en önemli isimlerinin bulunduğu 59 sanatçıya ait 74 tablo, 19 desen ve 18 obje yer alacak. Türk ve Hollanda hükümetlerinin diplomatik sponsorluğunu üstleneceği sergi, Türkiye'de faaliyet gösteren önemli Hollandalı şirketlerin desteğiyle gerçekleşiyor. Ana sponsorluğunu Sabancı Holding ve ING Bank'ın yapacağı serginin bir diğer sponsoru da Philips. Unilever ve Shell'in katkılarıyla gerçekleşecek serginin hizmet sponsorluğunu ise KLM Hollanda Kraliyet Havayolları üstlenecek.


  Johannes Vermeer, Aşk Mektubu, 1667-69, Rijksmuseum.
 

Sergide ayrıca; yüzyıllar boyunca karanlık bir figür olarak kalan, eserleri uzun zaman boyunca başka sanatçılara atfedilen, yalnızca 35 eseri bilinmesine rağmen, dönemin en büyük isimleri arasında gösterilen Vermeer'in "Aşk Mektubu" adlı eseri de yer alacak. Frans Hals, Jan Steen ve Jacob van Ruisdael gibi pek çok büyük ismin eserlerini ağırlayacak sergi; dünya resim tarihinin en heyecan verici dönemlerinden biri olan Hollanda Sanatının Altın Çağı'nı, tüm ihtişamıyla gözler önüne serecek.

17 Haziran'a dek sürecek sergide, Hollanda Sanatının Altın Çağı'nın ana temaları şehirliler, şehir hayatı, taşra hayatı, manzaralar, tarih tabloları, portreler, natürmortlar, denizaşırı güç ve ticaret başlıklarının hepsi yansıtılacak. Sergi kapsamında; pek çok konferans, belgesel ve film gösterimi, eğitim faaliyeti düzenlenecek.
  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :