Mona Lisa Yeni 'Aydınlanma' Çağına Girdi

mimarizm.com / 24 Temmuz 2013

Mona Lisa tablosu önüne monte edilen yeni nesil ledli armatürler tablonun tamamını düzgün bir şekilde aydınlatırken, eserlerin zarar görmesini engelliyor.

Dünyanın en ünlü sanat müzelerinden biri olan Louvre, 2011 yılında aydınlatma çalışmaları için Toshiba ile işbirliği yapmıştı. İlk etapta Piramit, Piramidion ve Colbert Kökü bölümleri Toshiba Ledler ile aydınlatıldı.

Planlandığı şekliyle iç mekân aydınlatma çalışmaları da yapıyı ortaya çıkaracak, ambiyansa zarar vermeyecek şekilde devam ediyor. Toshiba şimdi de Mona Lisa'yı aydınlatıyor.


Kırmızı Oda

Toshiba iç aydınlatma konusunda ilk çalışmalarını Mona Lisa ve Kırmızı Oda içindeki görsellerin aydınlatmasıyla tamamladı. Bu bölümlerde Toshiba'nın yeni nesil led aydınlatma ürünleri kullanıldı. Toshiba tarafından  geliştirilen led lamba ve aydınlatma armatürleri sayesinde, aydınlatılan mekânlarda yüksek renksel geri verim, azaltılmış UV ve IR yayınımı ve enerji tasarrufu sağlandı.Toshiba tarafından geliştirilen özel ve yenilikçi armatür, Mona Lisa tablosu önüne monte edildi. 34 ledli armatür, önündeki koruyucu cam sayesinde ışık rengi değişimine izin veriyor. Armatür, içerdiği farklı optik sistemler sayesinde tablonun tamamının düzgün bir şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Bu özel aydınlatma aynı zamanda eserlerin zarar görmesini de engelliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :