New York Şehri, Mars Gezegeni, 2011 Numara...

Amber EROYAN / 14 Haziran 2011Film yapımcısı ve görsel tasarımcı Joshua Frankel, son animasyon filmi "Plan Of The City"de, New York ve diğer dünya metropollerinden derlediği simge yapıları, oda müziği eşliğinde Mars peyzajına dikerek dikkat çekici bir işe imza attı. Ödünç aldığı Dadaist öğeleri şık bir biçimde kolajına yediren Frankel'in Mars fantezisini, Tim Burton'ın "Mars Attacks!" filmini yadederek "New York Attacks Mars" (New York Mars'a Saldırıyor) diye adlandırası geliyor insanın...

Mimarlık, planlama ve her iki konuya ilişkin imkansız öneriler için kaleme alınmış bir "aşk mektubu" niteliğindeki çalışma, canlı kayıt ve animasyon tekniği üzerinden kolaj konseptine yeni açılımlar getiriyor.
Washington Post yazarı Anne Midgette 'ın "Bugüne dek gördüğüm en iyi görsel ve müzik eşleşmesi" olarak nitelediği "Plan of The City", izleyiciyi 13 dakika boyunca keyifli bir uzay yolculuğuna çıkarıyor. Yolculuk boyunca, hepimizin aşina olduğu binaların temellerinden kurtularak Mars'ta kendilerine yeni bir yuva edinmelerine şahit oluyoruz.


Animasyonun sonuna doğru yeni New York kentininin yanı başında yeni Şanghay kenti ve sakinleri beliriyor.

Canlı çekim, hareketli öğeler, illüstrasyonlar ve işlenmiş fotoğrafların bir araya getirilmesiyle elde edilen animasyonda, Mars robotları Spirit ve Opportunity tarafından kaydedilen kızıl gezegen fotoğrafları kullanıldı.Animasyonun müzikleri ise, besteci Judd Greenstein ve NOW Ensemble müzik topluluğu işbirliğiyle kotarıldı. Başroldeki New York kentine atfen, Empire State Building ile MetLife Tower'ın önünde icra edilen tınıların tamamı, Greenstein'ın "Change" (Değişim) adlı eserine dayanıyor.Geçtiğimiz ay (Mayıs 2011) New York'ta "Le Poisson Rouge" adlı mekanda, canlı müzik performansı eşliğinde ilk gösterimi yapılan "Plan of the City" filminin, New York Devlet Konseyi Sanat Birimi (NYSCA) tarafından sağlanan yüklü para yardımı ile hayata geçirildiği bildiriliyor.


"Plan Of The City"nin özet tanıtımını izlemek için tıklayınız. Filmin tamamını izlemek isteyenler doğrudan aşağıdaki videoya göz atabilirler.

 

Bu haber, bustler.net ve huffingtonpost.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :