Müzeyi Sokağa Taşırmak, Kentte Yaşatmak Projesi: BMW Guggenheim

mimarizm.com / Zeynep GÜLŞEN / 12 Aralık 2011


Bu yıl Barselona'da 4. kez düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali (WAF), yarışan tüm projelerin sergileri, fuar alanı, kategori sunumları ve çeşitli partileriyle yine yılın en büyük ve önemli mimarlık buluşmalarından biri oldu. Tabi bu buluşmanın en çok takip edilen içeriklerinden biri, şüphesiz konferans programıydı.

İki güne yayılan anahtar konuşmacılar ve seminerler bu sene ilk kez ana bir başlık altında toplanarak mesaj verme niyetindeydi: Fark Yaratmak – Felaketlere Yanıt Aramak. Bu tema kapsamında davet edilen anahtar konuşmacılardan biri, dünyanın dört bir yanındaki kentlerde daha çok sayıda insanı düşünmeye ve eyleme geçmeye sevk edecek yolları araştıran çok disiplinli bir kentsel proje olan "BMW Guggenheim Lab"den bahsetmek üzere davet edilen New York Guggenheim Müzesi Mimarlık ve Kentsel Araştırmalar bölümü yardımcı küratörü David van der Leer idi.Steven Holl ve Rem Koolhass'ın ofislerinde çalıştıktan sonra Guggenheim'a dahil olarak Frank Lloyd Wright, Frank Gehry ve Zaha Hadid gibi mimarların sergilerini düzenleyen Leer, Guggenheim'ın içine kapalı ve profili sınırlı imajını yıkarak izleyici kitlesini genişletmek, daha etkileşimli kanallar kullanarak müzeyi kitlelerle iletişime geçirmek ve farkındalık yaratmak üzere kolları sıvadı. Bu anlamda müzenin, duvarlarından çıkıp sokağa taşarak kentin içine karışmasını ve kentliye dokunmasını sağlayan çeşitli projelere önderlik etmeye başladı.


Çevresel Etkileşime Farkındalık için "Kunduracı Atölyesi"

Leer'in "BMW Guggenheim Lab" öncesinde de işbirlikçi çevrenin teşvik edilmesi ve açık kaynak katılımın yükseltilmesine yönelik olarak dahil olduğu çok sayıda proje bulunuyor. Bunlardan dikkat çekici bir örneği, kolektif yaratıcı ekip "Futurefarmers"ın "kunduracı atölyesi" oluşturuyor."Futurefarmers"ın çok yönlü ve disiplinlerarası tasarımları arasında; dünyanın en çok bilinen sosyal mecralarından Twitter'ın logosundan savaş karşıtı bilgisayar oyunlarına, San Francisco'da gıda üretimi ve bahçe için değerlendirilebilecek kullanılmayan ama tarıma uygun alanların ‘online tescil sistemleri'nden, içeriğinde hidrojen üreten algler bulunan beslenme çantalarına çok sayıda üretim bulunuyor.

Ekibin Guggenheim'da, günümüzün en inovatif uygulamalarının ruhunu yansıtmak üzere bir çağdaş sanat serisi olarak kurguladığı "Intervals" sergisi kapsamındaki bu atölye, hem müze içi bir yerleştirmeyle hem de kentteki çeşitli aktivitelerle paralel gerçekleştiriliyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :