Guggenheim Helsinki Yarışması'nın Birincisi: Art In The City

mimarizm.com / 24 Haziran 2015


Guggenheim Helsinki Yarışması'nın kazananı, bir yıl süren jüri değerlendirmeleri sonucunda, Paris merkezli mimarlık ofisi Moreau Kusunoki'nin "Art in the City" projesi oldu.Jüri başkanı Mark Wigley'e göre projede, liman bölgesi, park ve yakındaki kentsel alan, serbest bir şekilde kümelenmiş pavyonlarla ve aralarında akan insanlarla, etkinliklerle diyalog içerisinde. Tasarım aynı zamanda kurguladığı topluluk ruhu ve canlılığıyla, Finlandiya'nın insanlarını onurlandıran ve daha duyarlı, interaktif bir müze üretimine imkan veren bir yapıya sahip.Guggenheim Vakfı'na göre Moreau Kusunoki'nin tasarımı, ziyaretçileri, bir sokak çevresinde kurgulanmış birbirine bağlı pavyonlar ve meydanlar arasında müzenin sanat eserleri ve programlarıyla iletişime geçmeye davet ediyor.Yerel ahşap ve cam malzemeleriyle örtülü doğaya duyarlı yapı topluluğu, dokuz düşük yükseklikteki pavyondan ve deniz feneri benzeri yüksek bir kuleden oluşuyor. Jüri, parçalanmış ve hiyerarşik olmayan bir yapıda yerleştirilmiş, sanatın ve insanların rahatça buluşabildiği pavyonların, bulunduğu alana ve çevre yerleşime oldukça saygılı bir şekilde yaklaştığını düşünüyor.Solomon R. Guggenheim Müzesi ve Vakfı yöneticisi Richard Armstrong, tek bir tasarım yarışması için uluslararası alanda bu kadar büyük bir ilgiyle karşılaşmanın çok sık gerçekleşmediğini belirterek, yarışmanın tüm başvurularının online olarak sergilenmesinin mimarlık dünyasına, yeni tartışma ve çalışma ortamları doğurması açısından büyük bir katkı sağlayacağını söylüyor.Yarışmanın ilk aşaması Haziran 2014'te gerçekleşmiş ve yarışmaya 77 ülkeden, 1.715 anonim başvuru yapılmıştı. Aralık 2014'te jüri, Helsinki Güney Liman bölgesiyle etkileşimlerini, kentsel dokuya katkılarını, gelişmiş sürdürülebilir tasarımlarını ve geleneksel müze yaklaşımına getirdikleri bakışı dikkate alarak 6 finalist açıklamıştı.Finalist projeleri incelemek için tıklayınız.
Jüri değerlendirmeleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Moreau Kusunoki Mimarlık Hakkında


Stüdyo, Nicolas Moreau ve Hiroko Kusunoki tarafından Paris'te, 2011'de kurulmuş. Kusunoki, Tokyo'daki Shibaura Institute of Technology'den mezun olarak kariyerine Shigeru Ban'ın stüdyosunda başlamış. Moreau ise, Paris'te, Ecole Nationale d'Architecture de Belleville'de aldığı eğitimden sonra SANAA ve Kengo Kuma stüdyolarında çalışmış. Moreau ve Kusunoki, Moreau Kengo Kuma'nın Fransa ofisini açabilmesi için 2008'de Tokyo'dan ayrılarak 2011'de kendi stüdyolarını kurmuşlar.

Önemli projeleri; Théâtre de Beauvaisis, Beauvais
House of Cultures and Memories, Cayenne
Polytechnic School of Engineering, Bourget-du-Lac

Bu haber archdaily.com ve designguggenheimhelsinki.org' dan  derlenmiştir. Proje görselleri Moreau Kusunoki Mimarlık'a aittir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :