"Multidisipliner Malzeme Sergisi"nden Teknik, Duyu ve Deneyim

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 01 Mayıs 2011Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından kurulan, dünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en büyük ve önemli merkezi Material ConneXion® işbirliğindeki 'Material ConneXion® İstanbul', 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul kapsamında düzenlediği ilk sergisi ile büyük beğeni topladı.

100 ilham verici ve yenilikçi malzemeden oluşan ve Material Connexion tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Medium Award" ödüllerinde "yılın malzemesi" seçilen "Novacem Negatif Çimento" ile birlikte onur ödülü alan 9 yenilikçi malzemeyi de tasarım dünyasıyla buluşturan sergi, akademisyenler ve öğrenciler başta olmak üzere mimarlık ve mühendislik menşeli fuar ziyaretçilerinin ilgi odaklarından biri oldu.Serginin, standın ve bu taze hizmetin nasıl karşılandığı konusundaki sorularımızı yanıtlayan Material ConneXion® İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Didem Eski, "multidisipliner malzemeler"i bir araya getiren serginin, hem tasarım hem de üretim odaklı sektörlerin ilgililerine hitap ettiğini dile getirdi.

Ziyaretçilerine, sergiledikleri malzemelere dokunarak, belki koklayarak, dolayısıyla doğrudan duyuları aracı kılarak deneyimleme fırsatı sunduklarını ifade eden Eski, teşhire açılan ürünler arasından –belki de ilginç dokusunun bir getirisi olarak- en çok su sümbülü saplarından oluşan bir kaplama malzemesinin ilgi gördüğünü aktardı.Eski, ekolojik nitelikteki malzemelerin de büyük ilgi gördüğünü ve bilgi talebinin genellikle bu yönde olduğunu paylaşırken, Material ConneXion® İstanbul sergisi üzerinden Türkiye'deki yapı sektörünün odağının da sürdürülebilirlik yönünde bir kayma yaşadığını açıklıkla gözlemlediklerini belirtti. Eski, "Medium Award" çerçevesinde sunulan "üretilmez, yetiştirilir" ambalajlama malzemesi "Ecocradle"ın serginin en çok ilgi gören bir diğer parçası olmasının da, bu çıkarıma destek oluşturduğunu ekledi.Sergi ziyaretçilerinin, Türkiye'deki mimarlık ve mühendislik eğitimi kapsamında önemli bir eksik teşkil eden malzeme bilgisinin böylesi bir hizmet çerçevesinde karşılanmasını heyecan ve hevesle izlediklerini ekleyen Eski, Material ConneXion® İstanbul'un üniversiteler bünyesinde de kütüphane açması yönünde çok sayıda istek aldıklarını vurguladı.

34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul'da, Salon 11/A'daki EKODünya Fuar alanında konumlanan Material ConneXion® İstanbul standında, sergilenen 100'ü aşkın malzeme hakkında detayı teknik bilgi paylaşıldı.

Tasarımcıların yeni ve yenilikçi malzemelere erişimi ile üreticinin bu anlamdaki faaliyetlerinin yerleşimi üzerine kurulu "çift yönlü bir sistem" sunacak olan Material ConneXion® İstanbul veri tabanına, kuruluşun web-sitesi üzerinden ulaşılabilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :