Moda Haftasından Gezi'ye Selam: #dirensapka

mimarizm.com / 09 Ekim 2013

Türkiye'nin sayılı şapka tasarımcılarından Merve Bayındır, bu sezon ilk kez katıldığı Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) kapsamında 8 Ekim Salı günü saat 15.00'da #dirensapka adını verdiği İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonunu sergiledi.

Hepimizin bildiği gibi şapka son 50 senede popülerliğini günbegün yitirmiş, yok olmaya yüz tutmuş bir aksesuar. Zaten böylesine hızlı, yoğun, aktif, pratikliğe odaklanan ve spor bir yaşam tarzı içinde görkemli ve süslü tabiatıyla bilinen bu aksesuar nasıl var olabilirdi ki?Gündelik hayatın değişimine paralel olarak gelişen şartlar altında son 50 senedir hayatta kalma mücadelesi veren, modern dünyaya direnen şapkalar; özgürlük, var olma ve yaşam hakkı için direnenleri destekliyor. En çok da kendileri için direnemeyen ağaçlar için başladıkları direnişi bir sesini duyurma, özgürlüklerini savunma mücadelesine dönüştürenleri…


Bu sene Kuruçeşme'de konuşlanan MBFWI'nin Studio alanında gerçekleşen sunumda Merve Bayındır , farklı bir enstalasyon çalışması ile hazırladığı her bir şapkayı renkler vasıtasıyla direniş ruhunun sembollerine bağladı.

Tasarımcı, koleksiyonu oluşturan şapkalarda sinimay, bukram, abaca, devekuşu tüyü, kaz tüyü, egzotik kuş tüyleri, çeşitli kumaşlardan el yapımı çiçekler, el yapımı kelebekler, hasır örgü ile İngiliz ve Fransız şapka tüllerini bir araya getirdi.
#dirensapka sunumunda kullanılan "Sayın Başkan" şarkısı Hüseyin Badilli imzasını taşıyor. Kreatif direktörlüğünü İlke Kılıç'ın üstleniyor sunumun, kıyafet sponsorluğu gardolaponline.com'a, makyaj sponsorluğu Maybelline New York'a, saç sponsorluğu ise Şaşkınbakkal Pure Hair'e ait.*Not: Üretimde kullanılan kuşlar asla sadece tüyleri için öldürülen hayvanlardan seçilmemiştir. Tasarımcı, hayvanların kürkü ya da tüyleri için öldürülmelerine şiddetle karşı çıkmaktadır.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :