"Mimarlık Düşünmek Düşlemek" Yeni Kapak Tasarımıyla Raflarda

mimarizm.com / 01 Eylül 2015


YEM Yayın, Prof. Dr. Sema Soygeniş'in Mimarlık Düşünmek Düşlemek kitabının 5. baskısını yayımladı.


Mimarlık Düşünmek Düşlemek, Sema Soygeniş'in uygulama ve akademik deneyimlerinin bir kesiti olarak, başta mimarlık eğitimine yeni başlamış veya başlamayı düşünen gençler olmak üzere "mimarlığın ne olduğunu" anlamak isteyen herkese yönelik hazırlanmış bir kitap.

"Mimarlığı düşünebilmeyi başarabilmek özellikle mimar adaylarının eğitimleri boyunca ve sonrasında ulaşmayı hedefledikleri bir başlangıç olmalıdır. Barınma eylemini gerçekleştirmekle başlayan mimarlık, uygarlık tarihiyle bağlantılı olarak gelişmiş, günümüze ulaşmış ve yeni açılımlar ile devam etmektedir. Bu süreçte yapıyı, biçimi, onu oluşturan düşünsel boyutu anlamaya çalışmak, tartışmak, mimarlık eylemini gerçekleştiren mimarların ve onu yaşayan herkesin gündeminde kalması gereken bir konudur" diyen Sema Soygeniş, bu amaçla hazırladığı kitabında mimarlığın ana ilkeleri bağlamında mimarlık ve mimari mekân ile ilgili kavramları ayrıntılı ve anlaşılır bir dille irdeliyor.

"Mimarlık nedir?" sorusuna yanıt arayarak başlayan Mimarlık Düşünmek Düşlemek'te, bu soruya ışık tutabilecek mekân, geometri, biçim ve düzen, estetik, ışık, hareket, işlev, malzeme, strüktür ve bağlam gibi kavramlar seçilmiş örnekler üzerinden "mimarlık"la ilişkilendirilerek tartışılıyor ve yorumlanıyor. Kitapta, kavramsal açıklamaları bir ölçüde somutlaştırabilmek ve anlatılanların düşünsel ve görsel olarak daha iyi algılanabilmesi için çeşitli coğrafyalardan seçilmiş çok sayıda fotoğrafın yanı sıra mimari tasarımın düşünceden gerçeğe dönüşme sürecindeki çizim aşamalarına da yer veriliyor.

Sema Soygeniş, kitabının da temelini oluşturan "mimarlığı düşünme" kavramının önemini şu sözlerle ifade ediyor:

"Tüm dünyada özellikle yaşam ve kent kültürünün önemi farklı boyutlarda tartışılmaktadır. Bu durum Türkiye için de geçerlidir. Mimarların, kentsel tasarımcıların, kentlerin tasarımındaki katkılarının kısıtlılığına bakıldığında kentlere en fazla sahip çıkması gerekenlerin, kentlilerin kendileri olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle herkesin, mimar olsun olmasın yaşadığı çevreyi algılama, sorgulama ve yorumlama becerisi kazanması önem taşımaktadır. Bu süreç mimarlığın ne olduğunu düşünmekle başlayabilir…"


MİMARLIK DÜŞÜNMEK DÜŞLEMEK
Yazar: Sema Soygeniş
YEM Yayın
Eylül 2015
5. Baskı
140 sayfa
14,5x20,5 cm
Sırttan tutkallı, karton kapak
1+1 renk
100'e yakın fotoğraf ve çizim

Satın almak için tıklayınız.


Yazar hakkında:
Sema Soygeniş orta ve lise öğrenimini Robert Kolej'de tamamladıktan sonra İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde mimarlık lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. University at Buffalo, Mimarlık Okulu'ndan aldığı karşılıksız bursla ABD'ye gitti ve İleri Yapım Teknolojisi programında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 1986-1990 yılları arasında ABD'de mimarlık çalışmalarını sürdüren Soygeniş, 1990 yılında kendi stüdyosunu kurdu. 1995 yılında doktorasını tamamladı. 2003 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Soygeniş, 2010 yılında Profesör ünvanı aldı, halen Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak görevine devam etmektedir. Yapılar + Projeler 2, Yapılar ve Projeler 1982-1997 adları ile iki ayrı monografi şeklinde yayınlanan projeleri Baltimore'da AIA Galerisi'nde, University at Buffalo Mimarlık Okulu Dyett Galerisi'nde, Yapı-Endüstri Merkezi'nde, Moskova Mimarlar Evi'nde, Milano Fuarı ve Torino Üniversitesi'nde sergilendi. İstanbul: Bir Kent Yorumu / An Urban Commentary adlı kitabı, ulusal ve uluslararası çeşitli yayınları vardır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :