Mimarlar Çağdaş Sanatı Yeniden Yorumladı

mimarizm.com / 21 Mayıs 2014

Mixer ekibinin 34Solo ile ortaklaşa düzenlediği PechaKucha Night İstanbul etkinliğinde, mimarlık ve çağdaş sanat bir araya geldi.


Mixer, açılışından bu yana, sanatı herkese ulaşılır kılmak, sanat dünyasına yeni bir bakış getirmek ve genç sanatçıları desteklemek misyonlarına hizmet eden özgür ve yenilikçi bir sanat mekanı. Bu amaçları gerçekleştirmek adına, geniş bir fiyat aralığında özgün eserler sunmanın yanında çeşitli etkinlik, seminer ve atölyeler düzenleyerek, izleyicileriyle alışılagelmiş galeri-ziyaretçi ilişkisinin ötesinde bir bağ kuruyor.


29 Nisan'da gerçekleşen "Mekanlarda Mimar Gözüyle Çağdaş Sanat" temalı PechaKucha Mixer Özel etkinliğinde sunum yapan yedi mimar ve bir sanatçı, Mixer'in 500'ü aşkın esere sahip koleksiyonundan seçtikleri eserleri, kendi belirledikleri bir mekana yerleştirerek, mimarlık ve çağdaş sanat arasındaki ilişkiyi sorguladı. Hem iç ve dış mekanların, hem günümüze ulaşmayı başaran tarihi yapıların, hem de hayali uzamlara sahip mekanların kullanıldığı sunumlarda izleyiciler, sanatın sınırsız etkisini deneyimlediler.Etkinliğin ilk konuşmacısı Emir Uras, seçtiği işleri İstinye'deki Cihangir Yoga'nın iç mekanına uygularken, Ceylan Önalp yaşadığı çevrede yaptığı yürüyüşler esnasında keşfettiği BTB cephe kaplamalarını çağdaş sanat eserleri ile harmanladı.Üçüncü sırada sahneye çıkan Nurgül Yardım, yapıların dışarı açılan kısımları olan balkonları sanat eserleriyle donatarak yeni bir ifade biçimi yakaladı.
Aradan önce sahne alan Büşra Tunç ise, yapı temsilleri ve beden temsillerini karşılaştırdığı bir sunum ile izleyicilerin karşısına çıktı.

Etkinliğin ikinci bölümünde söz alan Hayat Akyar, seçtiği eser ve mekanlar arasında, hafızasının kendisine anımsattığı yollardan geçtiği bir sunum yaptı.Evren Başık, restorasyon ve düzenlemesiyle uğraştığı Balıklı Han'a yerleştirdiği eserlerle hanın zihinlerde bıraktığı anlam ve etkiyi nasıl devam ettirdiğini anlattı.

Etkinliğin son sunumunu yapan Pelin Serin ve Burçin Başkurt ise, seçtikleri eserlerin zihinlerinde canlandırdığı hayali mekanları izleyici ile paylaştılar.Mixer'in düzenlediği etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz. için devam edecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :