Mimar Şevki Pekin'den 'Mimari Çalışmalar'

mimarizm.com / 26 Kasım 2007

                                               "Mimarlık ancak temelini oluşturan düşünce ve felsefe kadar kuvvetlidir. Mimarinin bir anlamı olmalıdır. Mimarlık için üstlenilen görevin bir tanımı olmalıdır. Bu tanım işin başlangıcıdır. Bu tanım işin özüdür, kendidir."(Önsözden)

1974'te mimarlık eğitiminin ardından mesleğe başladığı Viyana'dan Türkiye'ye dönen ve o günden sonra mesleğini Türkiye'de sürdüren Şevki Pekin'in yapıları arasından kendisinin yaptığı bir seçki ile karşı karşıyayız. Kitapta; Çağlayan'daki Florance Nightingale Hastahanesi'nden, Sapanca'daki 6 Konut'a, İtalya Venedik'te katıldığı mimari yarışmaya sunulan Otobüs Terminali projesinden Bodrum'da Yazlık Konut'a, altmışın üzerinde proje, siyah beyaz fotoğraflar ve çizimler eşliğinde son derece yalın bir üslupla sunuluyor.

 

 

Yazlık Konut, Bademli 2003

2004 yılında kendisi ile yapılan bir söyleşide "Mimarlık ortamı için "PR Faaliyeti"'nin gerekli olmadığını düşünüyorum.Her türlü yayın, konuşma, sergi, kitap kişinin söyleyeceği doğru düşünceleri olmasına ve işlerine bağımlıdır" diyen Pekin'in bu yaklaşımının izlerini "Mimarlık Çalışmaları" kitabında da görmek mümkün. Mimarın yazı ya da şekiller ile değil yapıtları ile kendisini ifade ettiğini söyleyen Pekin, seçilen projelerin herhangi bir tanıtım yazısına gerek olmadan da kendini anlatabileceğini gösteriyor.

Yazlık Konut, Bademli 2003

 

Ayrıntılı siyah beyaz resimler ve eskizlerle sunulan projelerin yapım tarihleri ve tasarım süreçleri kısa notlar olarak kitabın sonunda kendine yer bulmakta. Yazar, kitabın girişine yazdığı metnin içeriğini şu sözlerle anlatıyor: "Bu kitapta sunulan mimari yapı ve projelerin temelini oluşturan bu düşünceler 1966-1973 yılları arasında oluştu.Yukarıda yer alan yazılar bazen sancılı bazen keyifli günlerde tutulmuş düşünce notlarının bir kısmının elverdiğince değiştirilmeden yeniden yazılmış halidir….Yazılanlara eşlik eden çizim ve projeler o yıllarda mimari korkular ve mimari keyif ile yapılmış çalışmalardır."

Şevki Pekin

1946 yılında doğdu.Orta öğrenimine İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nde başladı. Amerika'da devam etti ve İstanbul'da Robert Koleji'nde tamamladı.Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Okulu'na devam etti.1973 yılında diplomasını aldı.1965-1966 yılları arasında Atatürk Kültür Merkezi projesinde çalıştı.1966-1974 yılları arasında Viyana'da mimarlık mesleğini sürdürdü, 1974 yılında Türkiye'ye döndükten bir sene sonra kendi mimarlık ofisini kurdu. Halen çalışmalarını kendi mimarlık ofisinde sürdürmektedir. Kasım 2007'de basılan ve dağıtımı YEM Kitabevi tarafından yapılan kitaba www.yemkitabevi.com adresinden ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :