'Tepedeki Kilise' Tatil Evine Dönüştü

mimarizm.com / 06 Ekim 2015

 

'Chapel on the Hill' İngiltere'nin Pennine dağlarının kuzeyindeki etkileyici yürüme rotalarından birinin üzerinde High Force Şelalesine yakın bir noktada yer alıyor. Eski bir şapelin tarihi karakteristik özellikleri korunmaya çalışılarak dönüştürüldüğü projede yapı, yedi kişiyi ağırlayacak bir tatil evi olarak tasarlanmış.

 

 

 

 

 

 

Orjinal yapı çok uzun bir süre boyunca bakımsız bir şekilde boş bırakıldığı için, projenin ilk amacı özgün yapıyı tarihi ve yerel mimari unsurlarına uygun olarak hayata döndürmek olmuş. İlk olarak uzun süre boyunca yağmur sularına ve güçlü rüzgarlara maruz kalan yapıda ağır şekilde zarar gören çatı ve kapı-pencere doğramalarının gerekli tamiri yapılarak daha fazla sudan zarar görmelerini engellemek üzere korumaya alınmış. Koruma çalışmalarının ardından ise tasarım ekibi, şapelin büyüklüğü ve lokasyonuna göre en uygun programı hazırlamaya çalışmış.

 

 

 


Zemin kat planı


Birinci kat planı

 

Mimarlara göre yapıya yeni bir asma katın eklenmesi, üst katta üç yatak odasının zemin katta ise mutfak/yemek yeme alanı, oturma odası, banyo ve dördüncü bir yatak odasının planlanmasını olanaklı kılmış. Ancak ofis bu gerekli yapı alanlarını kurgularken şapelin tarihi detaylarına ve 'öz'üne sadık kalacak bir çözüm getirmeye çalışmış. Şapele özgü mekan hissini veren temel unsur olan ana hol, önerilen tasarım projesinin de kalbini oluşturmuş.

 

 


Oturma odası

 

 


Oturma odası ve mutfak

 

 


Mutfak ve yemek yeme alanı

 

 

Projede yapının, modern bir stilde yeniden üretilmeye çalışılırken yer ve tarih bağlamından koparılmadan ele alınmasına dikkat edilmiş. Tasarımcılar, şapelin tarihi yapısına ait geleneksel dilin okunur olduğu, geniş bir kitleyi çekecek bir tatil evi tasarlamaya çalışmışlar. Tarihi hissiyatı korumak için ise çatı kirişleri(makasları) doğal kaplamalarıyla bırakılmış. Mutfak ve yemek alanı mobilyaları ferah bir ortam yaratmak üzere seçilmiş ve yapının tavan yüksekliğini vurgular şekilde arkalarındaki duvar geleneksel seramiklerle kaplanmış.

 

 


Mutfak

 

 


Alt kat yatak odası

 

 


Üst kat yatak odası

 

 

Sakin bir tatil mekanı arayanlar, yürümeyi, bisiklete binmeyi, balık tutmayı, tırmanmayı ya da bir kitap ve şarapla şömine başında rahatlamayı isteyenler için de yapı, Airbnb sitesi üzerinden kiralanabiliyor.

 

 

 

 

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :