Massimiliano Fuksas'tan Tokyo'nun Kalbinde 'Armani Kulesi'

E.Seda KAYIM / 26 Ekim 2007

Armani, İtalyan mimarlar Doriano ve Massimiliano Fuksas işbirliğinde tasarlanan dördüncü multikonseptüel Armani mağazasını, 7 Kasım'da, Japonya'nın en hızlı büyüyen ve geçtiğimiz beş yılda New York - Fifth Avenue, Londra - Bond Street, Milano - Via Montenapoleone ve Paris - Avenue Montaigne gibi dünyanın en eşsiz moda ve alışveriş noktaları arasına girmeyi başaran Tokyo'nun Ginza bölgesine açmaya hazırlanıyor.

 

Armani/Ginza Kulesi ismi verilen ve bölgenin yükseklik sınırı olan 56 metreye ulaşan 12 katlı yapı, Ginza'nın en ünlü binası olma iddiası taşıyor. İçinde Armani dünyasını anlatan, Armani Butik, Emporio Armani, Armani/Casa gibi farklı konseptlerde hazırlanmış mağazalar dışında Armani restoran ve barı, gece kulübü, çiçekçi ve dünyada ilk kez bir Armani spa barındıracak. Tüm bunların dışında, yapıya özel siyah-sarı renk düzeniyle bu süper lüks mağazaya referans veren ve yalnızca Armani/Ginza kulesinden satın alınabilecek bir koleksiyon hazırlanacak.

 

Bölgenin hızlı gelişimi sayesinde, kültürlerarası bir kesişim noktası olarak sürekli canlı tuttuğu çeşitliliği ve enerjisiyle tüketiciler için uluslararası bir odak haline geldiğini belirten Massimiliano Fuksas, Japonya'nın bu dinamik ve kozmopolit bölgesine yeni ve heyecan verici bir mimarlık ürünü eklemenin sevindirici olduğunu ifade ediyor.

 

 

İlginç Bir Tarihçe

Japonya'nın Ginza bölgesi, Tokyo'nun en ünlü alışveriş, yeme-içme ve eğlence noktası olarak pek çok sayıda büyük çaplı mağaza, butik, sanat galerisi, restoran, gece kulübü ve cafeye ev sahipliği yapıyor. Ginza , ismini 1612 yılından erken 19.yy'a kadar  bu bölgede konumlanan gümüş maden para basan darphaneden alıyor. 1923 yılındaki Büyük Kanto Depremi'nde yerle bir olan bölgenin yeniden yapılanması sırasında, İrlanda asıllı mimar Thomas Waters tarafından projelendirilen İngiliz Georgian usülü ateş tuğlası kaplı, 2-3 katlı yapılar, bölgenin yeni silüetini oluşturuyor.

 

Birbiri ardına açılan rekreasyon alanlarıyla yeni bir kimlik kazanan Ginza'da bugün çok az sayıda olsa da erken 20.yy yapıları bulmak mümkün. Bunlardan biri de, 1933 yılında inşa edilmiş ve saat kulesiyle Ginza'nın sembolü haline gelmiş olan Ginza Wako binası.

 

Pek çok modern mimarlık ürününün geçit töreni yaptığı Ginza promenadında meşhur yabancı markalarla çok sayıda Japon mağaza zinciri konumlanıyor. Armani /GinzaTower 'dan sonra açılması beklenen bir diğer dükkan kompleksini ise 10 katlı Bulgari Mücevherleri Mağazası oluşturuyor. Bu yapı, üst sınıf İtalyan markasının dünya üzerindeki en büyük merkezi olacak.

 

Ginza, Japonya'nın Shibuya, Roppongi gibi büyük alışveriş merkezlerine oranla daha üst bir yaş grubuna hitap ediyor. Yine de, Japonya'daki düşük doğum oranlarına rağmen, Ginza'da genç kesimi kazanmak için uğraşılara başlanmış. Bununla birlikte, bölgenin kendi içinde birbiri ardına açılan bu yeni rekreasyon mekanlarının amansız rekabeti yüzünden ‘Ginza Savaşları' diye bir kavram dahi ortaya çıkmış.

 

Ginza'nın merkezinde alınacak olan bir metrekare alanın değeri 100.000 dolar ın üstünde bulunuyor ve bölge, böylelikle Japonya'nın en pahalı emlak alanını oluşturuyor. 

 

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :