Massimiliano Fuksas İstanbul'daydı

mimarizm.com / 18 Kasım 2009
Türkiye'de mimarlık kültürü ve mesleğinin geliştirilmesi, çağdaş mimarlık birikiminin zenginleştirilmesi amacıyla Çanakkale Seramik & Kalebodur bu kez de Massimiliano Fuksas'ı ağırladı. Uzun yıllar, kentsel problemler üzerine çalışmalar yapan Fuksas, Santralistanbul'da dün (16 Kasım) gerçekleştirilen etkinlikte, mimarlıkla ilgili görüşlerini ve önemli projelerini mimarlar, akademisyenler ve öğrenciler ile paylaştı.

Fuksas konferansta, 1990'lardan bu yana üzerinde eğildiği Jaffa Barış Merkezi Ferrari Merkez Binası, Hong Kong Chater House'da, Tokyo Ginza Tower'da ve NewYork 5. Cadde'de olmak üzere Armani Mağazaları üçlemesi, Zenith Konser Salonu, İtalya Kongre Merkezi, Milano Fuar Alanı ve Çin Shenzhen Havalimanı gibi önemli projelerini anlattı.

Konferansın ardından Çanakkale Seramik & Kalebodur'un 2010 yenilikleri tanıtıldı.

Massimiliano Fuksas

Roma ofisini 1967'de kuran ve mimarlık diplomasını 1969'da Roma La Sapienza Üniversitesi'nden alan Litvanya kökenli Massimiliano Fuksas 1994 – 1997 yılları arasında Berlin ve Salzburg'da şehir planlama komisyonlarında danışman mimar olarak çalıştı. 1989'da Paris ofisini açtı, profesyonel ve özel hayatını Paris ve Roma arasında geçiren mimar 1993'de Viyana ofisini kurdu pek çok üniversitede konuk profesör olarak dersler verdi.

Uzun yıllar, özellikle varoşları etkileyen kentsel problemler üzerine çalışmalar yaptı. Berlin'in şehir geliştirme ve çevre koruma idari meclisi üyeliği ve Salzburg Belediyesi yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu. Kazandığı pek çok yarışmanın içinden; Roma-Eur'da yapılmakta olan İtalya Kongre Merkezi için 2000 yılında açılan uluslararası yarışmada, birinciliği kazanan projesi dünya mimarlık gündeminde büyük yankı uyandıran Fuksas L'Espresso haftalık haber gazetesinin mimarlık köşesini yazıyor.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :