Ataman'ın "Mezopotamya Dramaturjileri" Sergisi Roma'da

mimarizm.com / 31 Mayıs 2010
Ataman'ın "Mezopotamya Dramaturjileri" Sergisi Roma'da

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın destekleriyle, ünlü görsel sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman'ın "Mezopotamya Dramaturjileri" isimli sergisi Roma MAXII: 21. Yüzyıl Sanatlar Ulusal Müzesi açılışında sergileniyor.

Roma'da yaklaşık 3000 kişinin katılımıyla, Türkiye'den ve Dünya'nın dört bir yanından sanat çevrelerinin önemli isimlerini bir araya getiren MAXII'nin açılışıyla birlikte sanatseverlerin ilgisine sunulan Kutluğ Ataman'ın "Mezopotamya Dramaturjileri" başlıklı sergisi 12 Eylül tarihine kadar gezilebilecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Türk sanatçılarının özellikle Avrupa'ya yönelik sanat faaliyetlerini destekleme amacı doğrultusunda, MAXXI Müzesine destek veriyor. Avrupa'nın en prestijli sanat müzesi olacağına inanılan Maxxi Müzesi, Ataman'ın sergisine kapılarını açıyor. Sanatçının kişinin "kendi" ve "öteki" arasındaki çatlakları keşfeden "Mezopotamya Dramaturjileri" isimli sergisinin kataloğu İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle yayınlanıyor.

Tasarımı Zaha Hadid tarafından yapılan çağdaş sanat ve mimarlık müzesi Maxxi ‘nin 28 Mayıs Cuma akşamı düzenlenen protokol açılışı, Avrupa'nın dört bir yanından olduğu gibi Türkiye'den de üst düzey bürokratların, kültür sanat insanlarının ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Maxxi Müzesi'nde Kutluğ Ataman'ın "Mezopotamya Dramaturjileri" adlı sergisinin yanı sıra, İtalya'nın çağdaş sanat hayatında önemli yer tutan ve çok sayıda genç sanatçıya ilham vermiş sanatçı Gino De Dominicis'in, "I'Immortale" ve İtalyan mimar, galerist ve yayıncı Luigi Moretti'nin çizim ve fotoğraflarından oluşan "Rasyonaliteden Bilgilenmeye" başlıklı sergileri de açılıştaki yerlerini aldılar.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı İstanbul'u kültür ve sanatla tanıtmak, İstanbul'u Avrupa'nın kültür sanat merkezlerinden birisi yapmak hedefiyle benzer çalışmaları bugüne kadar olduğu gibi 2010 yılı boyunca da sürdürmeye devam edecek.

Modern zamanlar mercek altında

Kutluğ Ataman, küratörlüğünü Cristiana Perrella'nın üstlendiği "Mezopotamya Dramaturjileri" başlıklı sergisiyle, dünyada homojen kültürlerin yerli kültürleri olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerken, modern çağda dilin üstlendiği rolü Mezopotamya coğrafyasında sorguluyor.

Ataman, "Aya Seyahat" (uzun metrajlı film ve enstalasyon), "Sütun", "Kubbe", "İkinci Dil Olarak İngilizce","Çerçeve", "Mutluluk Arayışı", "Tuhaf Mekan", "William Shakespeare'in Tüm Eserleri" başlıkları altında sekiz farklı işinden oluşan sergisinde öncelikle gelenek ile modernliğin karşı karşıya gelmesi ve bundan kaynaklanan sorunları ele alıyor. Bu çatı altında ki ana özne ise, geleneksel ve modern kültürün çatışmasından kaynaklanan travma.

Ataman sanatçı kimliği ile Türkiye'de içinde Avrupa kimliğini de barındıran geleneksel kültürle modernliğin karşı karşıya gelmesi sonucunda ortaya çıkan çatlakların izini sürüyor.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :